Jde o koordinovanou akci lékařských odborů České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska s názvem Zachraňme zdravotnictví. „Na shromáždění zdůvodníme protest v krátkém prohlášení. Doufáme i v účast ředitele nemocnice, aby nám popsal ekonomickou situací nemocnice a stav vyjednávání o nových smlouvách se zdravotními pojišťovnami," uvedl předseda tamní organizace lékařského odborového klubu (LOK) Eugen Kan.

Jak doplnil, akce je oficiálně pro lékaře či další zaměstnance nemocnice, ale bude otevřená i případným zájemcům z řad veřejnosti. „Situace ve zdravotnictví se netýká jen zdravotníků, ale i pacientů," vysvětlil doktor. Zasedací místnost všem není tak velká, aby případně pojala větší množství zájemců z řad pacientů. Bude navíc jen půlhodinová, aby nenarušila chod nemocnice.

„Jako doktor je podporuji, jako ředitel nemocnice už méně. Pokud to ale půjde, dostavím se. A pokud bude zájem, abych promluvil, promluvím," uvedl ředitel nemocnice Petr Svoboda, podle něj má jít v protestu především o situaci se zdravotními pojišťovnami, které se stávají hlavním hybatelem dění ve zdravotnictví, což podle lékařů není správně.

„Peníze mají jít především do krajských nemocnic, kde se pečuje o nemocné. Nákladné investice, díky kterým už můžeme zachránit dítě v osmém týdnu těhotenství, jsou pěkné, ale někde se musí dělat i ty žlučníky a další běžné operace," uvedl ředitel s tím, že pojišťovny navíc vyplácejí různých zařízením různé částky za totožné zákroky.

„V českém zdravotním systému vzniká paradoxně velký počet supermoderních středisek, která nejsou běžná ani v nejrozvinutějších státech. Patrná je snaha vytvářet zdravotnické řetězce, často napojené na plátce péče. Zdroje zdravotnického pojištění tak vysává úzká skupina vybraných poskytovatelů," uvedl v souladu se slovy ředitele i republikový předseda LOK Martin Engel.

Zítra půjde o první společnou akci lékařů zemí Visegrádské čtyřky. Protesty se uskuteční v mnoha zdravotnických zařízeních. V hodonínské nemocnici ale pravděpodobně ne. „Nemáme zatím podobou akci hlášenou," uvedla náměstkyně pro zdravotní péči Nemocnice TGM Hodonín Věra Dostálová.

Protest bude zatím na všech místech víceméně symbolický. Má být ale posledním varováním pro vlády jednotlivých zemí. Lékaři jsou připravení v budoucnu hromadně podat výpovědi. Takovou akci ale bude v případě nutnosti třeba dobře připravit, protože by šlo o koordinované hromadné výpovědi současně ve všech čtyřech zemích střední Evropy.

„První společná akce zemí Visegrádské čtyřky má upozornit na skutečnost, že zdravotnictví jednotlivých zemí se ubírají směrem, který jde zcela proti potřebám pacientů a který snižuje dostupnost i kvalitu lékařské péče. Zároveň má protest ukázat, že jsou lékaři všech čtyř zemí odhodlání bojovat za záchranu zdravotní péče společně," uvedl Engel.

Podle lékařů zdravotnictví ohrožuje komercializace, živelná privatizace a posilování pravomocí pojišťoven. Ty podle nich přebírají pravomoci určené ministerstvům zdravotnictví.