Schůzka v Mikulčicích měla dvě části. První bylo oficiální slavnostní předání nominační dokumentace kraji, Masarykovu muzeu a obci. Druhou částí pak pracovní schůzka o společném postupu k přijetí památky na seznam UNESCO. „Cílem pracovní části bylo stanovit v dokumentaci místa, která vzbuzují otázky,“ uvedl zástupce Ministerstva kultury v České komisi pro UNESCO Michal Beneš.

Podle něj neodpovídá technický stav památníku nárokům, které na něj budou kladeny. Areál také stojí před otázkou obnovy základů kostelů, budování odstavných stání nebo vytvoření zázemí pro turistický ruch. Důležitá je také spolupráce se slovenskou stranou. „Jde o to, problémy identifikovat a dohodnout se na řešení,“ dodal Beneš.

Leitmotivem celého archeoparku je propojení České a Slovenské republiky. „Počítáme se spojením. Zatím nevíme, jestli to bude občasný převoz, ale směřujeme spíš k vybudování lávky přes řeku Moravu,“ sdělil koordinátor projektu za slovenskou stranu Peter Baxa.

Masarykovo muzeum, které památník spravuje, připravuje novou expozici. „Základy třetího kostela dostanou důstojnější prezentaci, bude slavnostnější a pietnější. Termín dokončení je začátek sezóny příštího roku,“ řekla ředitelka muzea Irena Chovančíková. Podle ní je expozice dobře připravená a termín stihnou.

Případný zápis na seznam ovlivní zřejmě i život v obci. „Dotklo by se to zajištění parkovacích míst, možnosti stravování nebo zkvalitnění služeb,“ sdělil starosta Mikulčic Josef Helešic. Obec chce požadavky zohlednit při tvorbě nového územního plánu.

Člen České komise pro UNESCO Michal Beneš upozorňuje na kritický přístup komise při výběru

O zápis do seznamu je tvrdý boj

Jednání v Mikulčicích se zúčastnil i Michal Beneš, zástupce ministerstva kultury v České komisi pro UNESCO.

Jak vnímáte ambice Mikulčic dostat se do UNESCO?
Není to v žádném případě lokální záležitost. Mikulčice, respektive velkomoravské dědictví, je fenoménem, který si zaslouží oficiální mezinárodní uznání. UNESCO chce, aby výjimečná hodnota zapsaných památek byla vhodným způsobem prezentována, udržována, uchovávána a předána budoucím generacím. To se bude na Mikulčice nemilosrdně aplikovat.

Kdy podle vás přijede komise, která má význam památky posoudit?
Na to nemůžu odpovědět. Jsme teprve na startovní čáře. Nejdřív nás čeká prověření dokumentace z hlediska přesnosti a úplnosti. Musíme počítat s tím, že její analýza je vedená velmi kriticky. UNESCO drží nízký stav památek v seznamu. Proto má zápis tak noblesní zvuk. Památek na seznamu je jenom osm set.

Je velká konkurence mezi nominovanými památkami?
Je to skutečně tvrdý boj mezi nominujícími státy. Výbor UNESCO se zabývá jen pětatřiceti památkami, které postoupí do užšího výběru. Z nich vybere asi polovinu. Potom teprve přijedou experti, kteří památku posoudí. První přijedou oficiálně. Potom přijíždějí neoficiálně, třeba jako turisté. Posuzuje se jednak historický význam památky, ale také úroveň péče a zachování památky pro příští generace.

Pokud památka výběrem neprojde, má ještě někdy šanci na zápis?
To záleží na tom, jak je člověk obratný diplomat. Jestli připustí, aby neprošla.

Anketa: Co říkáte na vstup Mikulčic do UNESCO?

 

Matěj Řehánek, žák 9. tř., Mikulčice

Přinese to určitě peníze do obecní kasy. Bude tu víc turistů a možností pro místní podnikatele.

Marie Pavková, průvodkyně, Mikulčice

Mikulčicím to přinese určitě zvýšený turistický ruch, ale taky zvýšené nároky na vesnici od turistů.

Soňa Gacková, učitelka, Mikulčice

Myslím si, že to přinese větší návštěvnost památky. Obci to určitě přinese nějaké peníze.

Anna Konečková, důchodkyně, Mikulčice

Bylo by to bezvadné. Přineslo by to zvýšený zájem o vykopávky, turisty a celkový rozvoj Mikulčic.