K jeho největším kritikům patří Svatopluk Vavrys. Ten Helešice považuje za nekompetentního a žádá jeho odstoupení. „Osobně proti němu nic nemám. Spáchal ale trestný čin a z morálního hlediska nemůže obec vést," řekl Vavrys, který chtěl svůj názor sdělit v tamním zpravodaji. To však vedení obce odmítlo.

„Text Svatopluka Vavryse jsme neotiskli, protože obsahoval citlivé osobní údaje, za jejichž uveřejnění bychom mohli platit pokutu," argumentoval místostarosta Jan Vlašic.

Starosta se omluvil

Sám starosta se na zasedání zastupitelstva krátce po incidentu omluvil a těm, kdo přišli, sdělil podrobnosti svého přečinu včetně výsledků dechové zkoušky a výše trestu. „Na žádost několika zastupitelů jsme naplánovali také mimořádné zasedání s hlasováním o důvěře," řekl Helešic.

Krátce před říjnovou schůzí někdo zastupitelům vhodil do schránek kopie údajného rozsudku Helešicova přečinu. Podle něj měl starosta nadýchat téměř 1,5 promile, přičemž on tvrdil, že mu bylo naměřeno kolem 1 promile. „Někdo se podvodem snaží poškodit mé jméno," řekl Helešic, který pravost dokumentu popřel.

Originál rozsudku však dosud přes žádosti několika občanů nezveřejnil. „Jde o mé osobní údaje, na jejichž ochranu mám právo," uvedl Helešic. To však podle Vavryse vede ke ztrátě jeho důvěryhodnosti. „Není nic jednoduššího, než aby ukázal, že má pravdu. Je podivné, že se tomu tak vyhýbá," řekl Vavrys.

Na mimořádném zasedání starostu většina zastupitelů podpořila. Pro jeho sesazení jich hlasovalo šest, zbylých devět se zdrželo, čímž starostu podpořili. „Respektuji přání většiny, proto v současnosti nevidím důvod k odstoupení," komentoval Helešic.

Někteří zastupitelé složili funkce

O jeho odvolání usilovala třeba Iveta Čajková. „Už podruhé byl chycen při řízení pod vlivem alkoholu. Starosta má svým chováním dávat vzor ostatním. Chybu může udělat každý, ale on svůj minulý přečin zopakoval," vysvětlila. Po hlasování se pak vzdala místa v zastupitelstvu. „Ve vedení obce jsem ztratila důvěru. Nemohu pracovat s lidmi, kteří kryjí trestnou činnost," vysvětlila.

Spolu s ní se mandátu vzdal Michal Bešta. „V čele obce neměl stát trestně stíhaný člověk, což současný starosta je, a to dokonce opakovaně. Navíc nám, zastupitelům, poskytoval nepravdivé informace o svém případu," uvedl Bešta, který se za tento krok omluvil svým voličům.

Proti starostovi hlasoval i Petr Marada. Podle něj se jeho kolegové zdrželi hlasování ze strachu. „Mnoho z nich má obavy, že nedostanou peníze pro spolky, v nichž působí," řekl.

To, že starosta nemůže řídit auto, podle něj obec poškozuje. „Nezvládá tolik práce jako dřív. Hlavně ale ztratil veškerou autoritu," dodal. S tím souhlasí Stanislav Kalužík. „Starosta již nevede obec kupředu. Není její manažer, ale údržbář. Nemám v něj důvěru," sdělil.

Za Helešicem stojím, říká místostarosta

Opačný názor mají další zastupitelé, jako třeba ředitelka mikulčické školy Kristina Kolovrátková. „Je schopný, pro školu i pro obec udělal hodně. Jde spíš o vyřizování osobních účtů," myslí si Kolovrátková. Podobný názor má Pavel Šagát. „Důležité je, že se omluvil. Chyby dělá každý," sdělil. Starostu podpořil i místostarosta Jan Vlašic, který se po volbách o jeho post ucházel. „Tím, že jsme se zdrželi hlasování, jsme vyjádřili politování nad zmíněným incidentem, ale zároveň vyjádřili přesvědčení, že obec vede dobře," popsal.

Podle Josefa Dvořáčka, který nahradil odcházejícího Michala Beštu, se nedůvěra v Helešice projevila i v krajských volbách. „Ve vesnici získal méně než deset preferenčních hlasů, u lidí ztratil autoritu," vysvětluje. Starosta však tvrdí, že původně nechtěl ani kandidovat a všechny od jeho volby odrazoval. „Chci dokončit práci, kterou jsem tady rozdělal, šlo o symbolickou podporu straně," doplnil.

Skepticky tamní politické dění vnímá Jan Strážnický. „Taky se mi nelíbí některé starostovy kroky, ale mnoho věcí dělá dobře. Vadí mi, že ti, kteří ho chtěli odvolat, nenabídli žádnou životaschopnou alternativu, kdo obec povede, pokud Helešice odvolají," sdělil.

PETR GAL