„Až chvíli poté jsme si všimli, že za areálem Dolu Mír stoupá dým. Pak se ozval třetí výbuch. Po něm pak začalo hlášení rozhlasu, které oznamovalo, že v dolu likvidují starou munici. O ničem jsme dopředu nevěděli,“ přišel si postěžovat do redakce Hodonínského deníku Rovnost jeden z obyvatelů Mikulčic.

Rozhlas ovšem o záměru Dolu Mír informoval podle tamního starosty Josefa Helešice už brzy ráno. Stalo se tak po telefonickém oznámení z podniku večer předtím.

„Hned po druhém výbuchu jsem volal jednatele dolu Josefa Foltýna, abychom to celé zastavili,“ uvedl starosta. Ten už likvidaci trhavin zažil před lety. Tehdy nebylo téměř nic slyšet. Tentokrát se i on vylekal.

„Škoda, že nám záměr nebyl písemně oznámený s dostatečným předstihem. Mohli jsme obyvatele lépe informovat. Tak to bylo na poslední chvíli,“ řekl starosta.

Nevhodný způsob

Původně bylo ohlášených výbuchů deset. Nakonec byly jen tři.

„Nešlo o tlakovou vlnu. Likvidace munice s prošlou záruční lhůtou se provádí odpalem pod zemí. Proto došlo k otřesům půdy,“ vysvětlil Foltýn. Podle jeho slov byl ale výbuch směřovaný ne do Mikulčic, ale od Mikulčic. Poté, co zjistil jaké výbuchy způsobily problémy, nechal likvidaci zastavit.

„Trhaviny máme ještě velké množství. Chtěli jsme vyzkoušet, zda by uvedený způsob byl vhodný. Ukázalo se, že ne,“ doplnil Foltýn.

Zbylou munici, která byla připravená ke zničení, pracovníci dolu odvezou k výrobci. Ten se postará o likvidaci. Obyvatelé Mikulčic si tak mohou oddechnout, další výbuchy nebudou.

„Pokud se objevily nějaké konkrétní škody, mohou se lidé ozvat k nám nebo panu starostovi. Přijedeme se podívat a pokusíme se s lidmi domluvit,“ vyzval jednatel dolu. Podle něj už se někteří ozvali. Šlo o prasklá skla v oknech. Podle Foltýna ale tabulky byly prasklé už dříve a oznamovatel si je chtěl jen nechat opravit na cizý účet.

„Podle mě k rozbití oken ani nemohlo dojít. Směřovali jsme výbuch na naši hlavní budovu, aby případné otřesy zachytila. U ní k žádné škodě nedošlo. Domy obce přitom stojí mnohem dále,“ vysvětlil Foltýn. Přesto se jednání s lidmi nebrání.