KOŠT PÁLENEK A KYSANÉHO ZELÍ

Kde: Mikulčice, kulturní dům

Kdy: sobota

Z rekordního počtu destilátů vybíralo favority téměř sto čtyřicet degustátorů na letošní košt pálenek a kysaného zelí v Mikulčicích. Jeho třináctý ročník začne v sobotu dvě hodiny po poledni v kulturním domě v Mikulčicích.

Na degustaci dorazily vzorky ze 138 obcí, a to nejen jihomoravských, ale i ze Slovenska a okolních států. „Kromě klasické slivovice, hruškovice a meruňkovice letos zazářila pálenka z durancií, višní i ovocných směsí," informoval předseda pořádajících mikulčických Gurmánu Vít Pavka.

Lidé ochutnají i poněkud netradiční destiláty. V nabídce bude například pálenka z ananasu, jahod, banánů nebo třeba pampelišky. „Šampiónem je pálenka z durancií zaslaná Zdeňkem Vladimírem z Hrubé Vrbky," sdělil Pavka.

Kromě pálenek různých druhů ochutnají návštěvníci, jako již tradičně, kysané zelí. „Vzorky mohou zájemci doručit ještě v sobotu do desíti hodin na kulturák," upozornil pořadatel.

Nebudou chybět ani ochutnávky domácích uzenin, škvarků či zelných specialit. Zahraje Neoveská cimbálová muzika.

DOBOVÝ PLES

Kde: Vlkoš, sokolovna

Kdy: pátek

Lidé v šatech z dvacátých a třicátých let minulého století roztančí v pátek vlkošskou sokolovnu. Uskuteční se tam čtvrtý dobový ples spojený s aukcí. „Dražit budeme například dres Jarmily Machačové nebo skokana Jakuba Jandy. Ale také kalendář Dukly, který nafotil fotograf Jan Saudek. Je podepsaný každým sportovcem, jenž je v něm vyobrazený, a dokonce i přímo autorem. Budeme dražit i dvě lahve mešního vína, které nám poskytla Duchovní služba Armády České republiky. Ty se běžně nedají sehnat," sdělil Petr Něnička z vlkošského Military muzea. Výtěžek zamíří do afghánského Logaru, kde za něj pořídí kamna do škol.

Chybět nebude ani módní přehlídka. V jedné části si lidé prohlédnou společenské modely dvacátých let, ve druhé šaty z let třicátých. „Návštěvníci se mohou osvěžit v koktajl baru a dáme jim také možnost nahlédnout do kuchyně první republiky. Připravili jsme několik receptů, jež budou k ochutnávce. Večer bude moderovat herec Vasil Fridrich," láká na ples, který navštěvují lidé nejen z České republiky, ale i zahraničí, Něnička.

BUBENICKÝ SEMINÁŘ

Kde: Hodonín, klub Nautilus

Kdy: sobota

Přiučit se něčemu novému ve hře na bicí mohou všichni zájemci v sobotu v Hodoníně. V klubu Nautilus začne v půl deváté večer Drum workshop seminář hry na bicí.

Povede jej bubeník Jiří Lýsek. „Momentálně hraje s kapelami Split Bearing, Pražský výběr tribute, Joe Karafiát Band. Na semináři zazní zejména skladby od Porcupine Tree," sdělil pořadatel Daniel Gregorovič.

Podobná akce se v hodonínském klubu koná poprvé. „Chci vyzkoušet, jaký o ni bude zájem ze strany lidí. Když přijdou, budu v pořádání pokračovat. Půjde o teoretickou přednášku, v níž samozřejmě nebudou chybět ukázky. V programu večera vystoupí i fantastičtí Two Basses z Brna, kteří se v Hodoníně několikrát objevili," dodal pořadatel.

Seminář začíná v půl deváté večer.

KARNEVAL

Kde: Kněždub, sokolovna

Kdy: sobota

Tradiční dětský karneval, který pořádá Základní a mateřská škola v Kněždubu, bude v sobotu v tamní sokolovně. Začne ve čtyři hodiny odpoledne. „Nejdříve je na programu přehlídka všech masek, poté vystoupení těch s podobným motivem, takže společně půjdou třeba princezny či víly. Mezitím si děti zatančí na diskotéce, kterou doplní několik úkolů," sdělila za pořadatele Andrea Skoumalová z kněždubské základní školy.

Děti tak v disciplínách budou například nosit míček na lžičce nebo se strefovat do klauna. Své síly poměří také na soutěžní dráze. Přijít mohou i ti, kteří nenavštěvují kněždubskou školu.