Oslavy začaly v tamní hasičské zbrojnici udělením ocenění za věrnost a příkladnou práci. „Máme dvaatřicet členů a sedmičlennou zásahovou jednotku. Snažili jsme se, aby téměř každý dostal pamětní list nebo medaili," sdělil starosta mikulčických dobrovolných hasičů Jaroslav Bolfík.

Nejstarším oceněným byl jednadevadesátiletý Petr Jarabica. „V roce 1965 jsem se přihlásil k hasičům v elektrárně a od tohoto roku jsem také dobrovolném sboru v Mikulčicích, žádnou legitimaci ale nemám. Pak jsem přešel do Tatry, kde jsem dělal požárního technika, a tím jsem byl až do důchodu," přiblížil svoji cestu k bojovníkům proti požárům v listopadu dvaadevadesátiletý veterán.

Ještě dnes si pamatuje hořící stodolu v sousedství národního výboru. „Hasili jsme tam, tuším, v roce 1976, od té doby už tak velké požáry nebyly. Zato nás bylo tehdy snad pětasedmdesát členů," zavzpomínal Jarabica.

Historii hasičů Mikulčičtí přiblížili také výstavou ve zbrojnici. „Máme obrazový materiál, a to už od založení sboru. Dále jsou k vidění různá čerpadla a stříkačky, s nimiž nám pomohli i kolegové z Josefova. A pak tady máme novější věci, včetně přileb a obleků, které jsme museli nakoupit po povodních v roce 1997," přiblížil Bolfík.

Od zbrojnice vyrazil průvod hasičů z Mikulčic, okolí i hosté ze slovenského Unína k soše patrona – svatého Floriánka. Tam položili věnec za zesnulé členy.

Následně pokračovalo hasičské procesí do areálu Cihelny, kde se mohla veřejnost těšit na ukázky. Mezi nimi byl rychlý požární útok nejmladších hasičů z Podluží či likvidace požáru dřevěného domečku.

S finančním zajištěním oslav pomohla hasičům mikulčická radnice. „Naše spolupráce funguje určitě dobře. Myslím si, že jejich dovybavení bude nutné. Minulý rok jsme opravovali střechu hasičárny, kterou zatékalo, a také se vyměnila okna," připomněl starosta Mikulčic Jan Vlašic.

Mezi nejmladší mikulčické hasiče patří Jan Hubáček. „Sháníme další, ale je to hodně náročné. Většina kluků totiž buď nemá zájem, nebo jim brání rodiče, případně dají přednost fotbalu," posteskl si Hubáček.