Na mezinárodního fotografickém festivalu ve westfálském Lünenu se sešlo téměř čtrnáct tisíc snímků z devětatřiceti zemí. „Jako absolutní vítěz vyšel z této soutěže ornitolog a fotograf Oldřich Mikulica z Lužic, který zaslal do soutěže pouze jediný snímek, a to kukačky držící v zobáku vejce rákosníka. Ten získal nejvyšší ocenění sedmičlenné mezinárodní poroty,” vyzdvihla úspěch rodáka lužická kronikářka Věra Kotásková.

Festival má ještě osm tematických podskupin, v nichž se dosud nepodařilo uspět žádnému fotografovi z České republiky. „Oldřich Mikulica je první nejen v Česku, ale i ve východní Evropě, kdo dosáhl tohoto významného úspěchu -první ceny v hlavní soutěži,” upozornila Kotásková.

Lužického fotografa přitahoval život v přírodě už od dětství. „Později jsem si uvědomil, že by bylo dobře to, co jsem viděl a prožil, zachytit na filmový pás,” řekl v rozhovoru pro Lužický zpravodaj Mikulica. Jeho fotografické začátky byly těžké. „Technika nedokonalá, omezené možnosti objektivů, a ani film se nedal koupit takový, jaký by si člověk přál. Prošel jsem tak postupně za více než čtyřicet let od černobílé fotografie přes barevnou až k dnešní digitální,” popsal svoji cestu za objektivem známý Lužičan.

Lünenskému úspěchu předcházely snímky, které otiskl i National Geographic. Mikulica publikoval také několik knih s kolegy Ptáčkem a Kučerou. Ty se zaměřovaly na dravce, sokolnictví či skřivany. Na příští podzim připravují jeho výstavu v lužickém Starém kvartýru.

Kromě fotografie se Mikulica věnuje i dokumentárnímu filmu. S Hýčkaným vetřelcem získal loni na Ekofilmu cenu Ministerstva životního prostředí. Podílí se i na natáčení dokumentárních filmů pro Českou televizi.