Podle něj jsou tyto země dostatečně rozumné a dokáží využívat jadernou energii výlučně k civilním účelům, takže nedojde-li Západ v této věci brzy k rozumu, riskuje blíže neupřesněnou „válku civilizací.“

Zmíněné vyjádření, nesoucí se v příkrém rozporu s tendencemi prosazovanými USA a shodou okolností v těchže dnech ústy prezidenta Bushe potvrzenými při požadování tvrdšího postoje OSN vůči Íránu, vyvolalo vzápětí odmítavou reakci Německa. Ztuhly také mnohé úsměvy na tvářích těch, kteří si od zvolení údajně proamerického Sarkozyho slibovali promptní navelení Francie do řad států „nevymezujících se proti USA,“ neboli poslušných kývalů, držících ústa a krok podle direktiv jediné neomylné, správné a dokonalé supervelmoci.

Ano, Sarkozy jako maďarský emigrant sice na rozdíl od rodilých Francouzů trpí určitou citovou zátěží sympatií ke Spojeným státům, jenže dnes se stal prezidentem velmoci možná bývalé, leč tradičně si udržující odstup od zámořského obra.

Taková funkce přináší nepochybně dilema. Buď skákat podle americké píšťalky a horempádem ztrácet sympatie veřejnosti, nebo zapomenout na svůj prvoplánový emigrantský amerikanismus, dokázat, že není „cizincem ve Frankreichu,“ nýbrž roduvěrným tuzemcem, a udržet si šance na další a další znovuzvolení.

Výše citovaná proklamace naznačuje spíše druhou variantu. Pan prezident ji totiž pronesl poté, co v Libyi podepsal dohodu o poskytnutí jaderného reaktoru na odsolování mořské vody a zdůraznil význam jaderné energie coby energie budoucnosti. Pod pojmem „poskytnutí jaderného reaktoru“ si samozřejmě nesmíme představovat nějakou charitu, leč velkolepý a pro francouzské podnikatelské kruhy výhodný byznys, Libye má přece čím platit a před takovým kšeftem kapitulují i všechna ušlechtilá demokratická a protiteroristická předsevzetí.

Ostatně kdoví, jestli by Německo označilo popsaný obchod za „politicky problematický a poškozující německé zájmy,“ kdyby jeho aktéry nebyli Arabové a Francouzi, nýbrž Arabové a Němci. Znáte přece anekdotu o tom, která hudba nejvíce lahodí lidskému uchu? Prý šustění bankovek…