Vyplynulo to z páteční tiskové konference po zasedání Rady Jihomoravského kra­je.

Zastupitelům dnes podle mluvčího kraje Jana Chmelíčka radní doporučili uvolnění těchto peněz na zpracování první etapy projektu na vybudování nové podoby Archeoparku v Mikulčicích.

„V první etapě by mělo dojít k opláštění dnes nevzhledných budov nad takzvaným prvním a druhým kostelem a rekonstrukci cest v areálu,“ informovala první náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Anna Procházková. Přitom celkové náklady na vybudování mikulčického archeoparku se odhadují na sto padesát milionů korun. V budoucnu se totiž plánuje také rekonstrukce a rozšíření centra pro návštěvníky a dalších staveb.

Vítězem architektonické soutěže na vybudování archeoparku v Mikulčicích, který v budoucnu hodlá usilovat o zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se stal v létě návrh autorského týmu zastoupeného architektem Petrem Veličkou. Jak uvádí tisková zpráva, vzhled areálu bude připomínat kombinaci kovu, kamene a dřeva.

„Zájem veřejnosti o vykopávky střediska bývalé Velkomoravské říše vzrůstá. Za letošní rok se očekává nárůst návštěvnosti o šest procent,“ uvádí se v tiskové zprávě odboru kanceláře hejtmana.

Přitom už v polovině srpna prošel branou areálu desetitisící návštěvník.