Do kasy největšího města okresu tak přibylo celkem osmadvacet milionů korun. „Peníze nám chodí dvakrát měsíčně. Poprvé se tento dvanáctiprocentní nárůst projevil loni a se stejnou částkou počítáme i letos. Další navýšení ale už nemůžeme očekávat," uvedl vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financí Marián Maňák. Peníze z nového rozpočtového určení jdou přímo do městské kasy. O tom, na které konkrétní účely půjdou, rozhodují zastupitelé při schvalování rozpočtu.

Další města okresu dostala z eráru méně. Podobně lidnaté Veselí nad Moravou a Kyjov dostaly ale dvě naprosto jiné částky. Jejich rozdíl činil téměř šest milionů korun. O rozdělení podílu na celostátních výnosech z daní z příjmů a přidané hodnoty totiž nerozhoduje jen počet obyvatel, ale i rozloha katastru města a množství dětí, které navštěvují mateřské a základní školy zřizované obcí. Podobně tak stát více peněz přisypal do Strážnice než do lidnatějších Dubňan.

Ty dokonce v podpoře překonal i Vracov, a to zřejmě díky jednomu z největších katastrů v okrese a také poměrně vyšším odvodům z daní. „Jsme rádi za každou korunu. Mohli jsme je investovat například do rekonstrukce sportovní haly, víceúčelového hřiště v Masarykově základní škole, na cestu v Lipinské ulici, která se začíná dělat, či na chodníky," vyjmenoval vracovský starosta Jaromír Repík. Osm milionů korun navíc zacinkalo v obecním měšci nejlidnatější vesnice Hodonínska Ratíškovicích. „Nové rozpočtové určení daní bylo obrovským počinem, za který je třeba poděkovat Petru Gazdíkovi a Miroslavu Kalouskovi, kteří jej protlačili. Zatím jsme si tyto peníze střádali a slouží nám jednak k předfinancování evropských projektů a současně jsou zlatými vejci, která budou rozporcovaná příští rok při stavbě nového kulturního domu," uvedl ratíškovický místostarosta Radim Šťastný.

Téměř čtyři miliony korun přitekly i do Blatnice pod Svatým Antonínkem. „Tato pozitivní změna nám zlepšila tok peněz. Ty vkládáme do investic, mohli jsme tak dokončit čističku odpadních vod. Bez problémů tak profinancujeme vodovodní přivaděč. Můžeme si dovolit i novou střechu na základní škole za milion pět set tisíc korun a další prostředky chceme dát do chodníků a veřejného osvětlení," přiblížil blatnický starosta Vladimír Hanák, kam vedení obce směřuje několikamilionové příjmy. O necelý milion méně z rozdělených daní nachází ve svém rozpočtu nedaleký Lipov. „Můžeme se tak pustit do zateplení budov a do výstavby rybníka. Máme přichystané ještě další projekty, ale zatím na ně nebyly vypsané dotační programy, například dokončení kanalizačních stok či přestavba koupaliště na biotop," svěřil se lipovský starosta Miloslav Jagoš.

Téměř tisícovku na obyvatele dostali v Josefově. Do rozpočtu připlulo totiž přes čtyři sta tisíc korun navíc. „Použili jsme je na zvelebení obce, na chodníky a rozšíření kanalizace. Bez těchto peněz a těch, které dostáváme od MND, bychom se nyní do těchto akcí bez dotace pustit nemohli," dodal josefovský starosta Vojtěch Pospíšil.

Změna rozpočtového určení daní měla na jižní Moravě negativní dopad pouze pro brněnskou pokladnu.