Rekordní náklady za zimní údržbu zaznamenávají města za letošní dlouhé zimní období. Nejrapidnější skok vnímají v Hodoníně. Tam se částka vyšplhala až do výše téměř čtyř a půl milionu korun. To je oproti minulým letům obrovský rozdíl. „Letošní zima byla tou nejdražší, kterou si vůbec pamatuji. Předloňská zima nás vyšla na dva a půl milionu korun, ta loňská přesáhla milion o necelých osmdesát tisíc," informoval hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek.

Do částky, na kterou Hodonín vyšla zimní údržba, spadají výjezdy Tespry, která se o údržbu ve městě stará, posypový materiál a také práce zaměstnanců. „Přes zimu je nutné, aby měli vyhlášenou pohotovost na víkend i na noc," upřesnil Ambrozek.

Poslední letošní výjezd měli pracovníci Tespry v Hodoníně dokonce v dubnu. A to na Velikonoční pondělí, které připadlo na první duben. Poprvé přitom vyjeli v listopadu. „Řekl bych, že jde o rekord, co se týče délky zimní údržby. Letošní zimu musela být Tespra v pohotovosti," řekl místostarosta. Kolik posypového materiálu pracovníci z Tespry letos spotřebovali, zatím na radnici nevědí. „To budeme teprve počítat, poslední výjezd byl v dubnu, takže nemáme informace ještě zpracované," uvedl vedoucí údržby komunikací Radek Juráček.

100 tun soli

Peněžní rozdíl mezi letošní a loňskou zimou pociťují i ve Veselí nad Moravou. Tam se částka za zimní údržbu přiblížila k devíti stům tisícům, což je o dvě stě tisíc více než v loňském roce. „Letos jsme nakoupili sto tun soli. Stála dvě stě šedesát tisíc korun," uvedl v tiskové zprávě vedoucí Služeb města Veselí nad Moravou Pavel Bouda. Jak zmínil, k údržbě bylo zapotřebí využít veškeré dopravní prostředky, které mají k dispozici. Na údržbě přechodů, mostů či schodišť se podílel i zvýšený počet pracovníků.

Bouda poukázal i na dopady zimy. Zejména na cestách. „Tyto dopady se nyní snažíme vyčíslit a s vedením města budeme hledat řešení, které však z hlediska finanční náročnosti nebude jednoduché," dodal Bouda.

Špatný stav silnic trápí řidiče po celém regionu. „Docela špatně se mi jezdí. Když jedu do Hodonína, je to strašné," řekl například Pavel Bábíček z Vacenovic. Tomu dlouhá zima zkřížila i další pracovní plány. „Děláme a opravujeme střechy, což nejde dělat přes zimu. Tu letošní jsem proto doma strávil hodně času," postěžoval si Bábíček.

Na přesné částky, které za údržbu město zaplatilo, čekají také v Kyjově. „Zatím to nejsem schopen vyčíslit. Ale je jasné, že náklady byly vyšší," řekl vedoucí komise pro životní prostředí v Kyjově Oldřich Talaš. Také tam však
v případech, kdy napadlo hodně sněhu, vyráželi do terénu všichni pracovníci. 
„K tomu jsme měli pět pracovníků na veřejně prospěšné práce," zmínil Talaš.