V kyjovském učilišti se stavebníci pustí do úprav budovy, která slouží pro odborný výcvik oboru stravovací a ubytovací služby a oboru pečovatelské služby. „Její součástí je provozovna kuchyně, restaurace a menší ubytovna. Studenti tady vaří pro zaměstnance a ostatní žáky školy i pro lidi z okolí," uvedl ředitel učiliště Zdeněk Lukeš.

Podle něj zaměstnanci, kteří zůstanou přes prázdniny ve škole, dostanou stravenky, aby se najedli jinde.

Objekt postavený v sedmdesátých letech minulého století v akci „Z" projde kompletní opravou za téměř pět a půl milionu korun. „Chceme zateplit plášť, opravit střechu a vyměnit okna," přiblížil ředitel.

Náklady by neměly přesáhnout částku, kterou už škole odsouhlasili krajští radní. „Navíc podle výběrového řízení za úpravy zaplatíme méně, než jsme původně předpokládali," upozornil Lukeš s tím, že všechny ostatní budovy v areálu školy už teplejší fasády mají a jsou opravené.

Stavební práce mají odstartovat devatenáctého června. „V posledním červnovém týdnu bude ještě vývařovna v provozu, další dva měsíce už ji úplně zavřeme. Je také možné, že bude fungovat omezeně," dodal ředitel učiliště. Od začátku září si lidé mohou pro jídla zase chodit.

Zateplování, výměna oken a střechy letos čekají i Integrovanou střední školu (ISŠ) Hodonín. „Vyhlásili jsme výběrové řízení. Po jeho vyhodnocení začneme. Chceme všechno stihnout do konce prázdnin, ale obávám se, že vzhledem k množství oprav je to nereálná představa," sdělila ředitelka ISŠ Eva Schmidová.

Rozpočtované náklady dosahují patnácti milionů korun. „Část výdajů pokryjeme z dotací," upřesnila ředitelka Schmidová.

Také Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví ve Bzenci dostane nový kabát. Rozsáhlá proměna vyjde na třicet milionů. Kromě zateplení a fasády se počítá s novými okny či střechou. „Velkou část prací chceme stihnout přes letní prázdniny. Jenže je to velká stavba a do začátku školního roku všechno opravit určitě nezvládneme. Hotoví budeme až v listopadu," sdělil ředitel bzenecké školy Libor Marčík.

Studenti si ale neočekávaného volna neužijí. „V případě potřeby máme kam vyučování přesunout," ujistil Marčík.

Zanedlouho začnou také úpravy kyjovského gymnázia. Jeho zevnějšek vyjde na dvacet milionů korun. Zedníci svůj úkol dokončí ještě o prázdninách.