Náklady na stavbu rozsáhlého objektu dosahují ke stovce milionů korun. Ty pokryje ze čtyřiceti procent dotace, zbytek musí hodonínská radnice zaplatit z městské kasy a také investičního úvěru ve výši šestadvaceti milionů korun. Výběr jeho poskytovatele krátce před Vánocemi zastupitelé schválili. „Úvěr vzešel ze soutěže ve variantě pohyblivé sazby na základě tříměsíční pražské mezibankovní úrokové sazby s dobou splatnosti pět let," uvedla mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

V novém lázeňském pavilonu bude nově relaxační bazén, vířivé koupele, jodová gradovna či sprchy. Pacienti si budou moci užívat koupele horkým vzduchem, solnou, bahenní a parní lázeň, dermatologii, světelnou a laserovou terapii nebo odpočinkové místnosti.

Změny k lepšímu za desítky milionů korun se budou dít také na silnicích. Ta z Čejkovic do Čejče má být opravená do prázdnin. „Letos se udělá zhruba kilometr, v příštím roce zbytek," sdělil vedoucí hodonínské oblasti krajské Správy a údržby silnic Martin Bedrava. Téměř čtyři kilometry nové cesty budou díky soutěži stát méně než padesát milionů korun.

O dvacet milionů levněji vyjde kruhová křižovatka u hodonínských lázní. „K ní bude provedená ještě část cesty na Rohatec a ve směru na Černý most. Hotová by měla být do konce prázdnin," přiblížil termín Bedrava.

Po Novém roce mají začít práce na průtahu Velkou nad Veličkou směrem na Hrubou Vrbku za deset milionů korun. „Chtěli bychom uskutečnit projekt přeshraniční spolupráce Javorník Suchovské Mlýny za zhruba milion eur," upozornil Bedrava. Pokud budou k dispozici peníze z integrovaného regionálního operačního programu, koncem roku podle Bedravy odstartují práce na silnici mezi Bzencem-Přívoz a Strážnicí.

O cesty první třídy se stará Ředitelství silnic a dálnic ČR a už v únoru se pustí do rekonstrukce úseku ve Veselí nad Moravou za Bartolomějským náměstím ve směru na Bzenec za zhruba pětatřicet milionů korun.

Další velké investice se v příštím roce uskuteční prostřednictvím obecních rozpočtů. Se zhruba padesáti miliony počítají Ratíškovičtí na spolkový dům, který bude splňovat funkci dlouhodobě chybějícího kulturního centra. „Nakreslený jej máme už od roku 2004 a stavební povolení je o rok mladší. Nyní doděláváme projektovou dokumentaci stavby k výběrovému řízení, která by měla být hotová do konce ledna," sdělil ratíškovický místostarosta Radim Šťastný.

V Hodoníně se už na jaře počítá se zateplením řady městských budov. Mezi ty nejnákladnější patří kulturní dům za třicet a městský úřad v Horních Valech za dvacet milionů korun. Podlužáckým obcím má pomoci projekt za šedesát milionů korun, který se týká odstranění následků po těžbě ropy a uhlí. V současnosti je ve druhém kole výběrového řízení.

Také obě nemocnice hodonínského okresu se v příštím roce dočkají novinek. V té hodonínské se přestěhuje hemodialyzační středisko do nových prostor v přízemí pracoviště hematologie a transfuzní služby. Kyjovské zdravotnické zařízení se pak v následujícím roce dočká magnetické rezonance.