„Čas od času děláme akci s názvem Poznej svou obec, při které mají otevřeno různé organizace a je také doprovodný program. Jelikož slavíme jubileum, rozhodli jsme se to spojit a tím rozšířit o sjezd rodáků,“ vysvětlil prvotní myšlenku starosta obce Josef Levek.

Nakonec se ke sjezdu přidá ještě tradiční setkání mužských sborů nebo celonárodní aktivita Noc kostelů.

Akce Poznej svou obec tak možná už v budoucnu bývat nebude a místo toho už budou vždy sjezdy rodáků. To se ale uvidí až podle zájmu. „Pokud uvidíme, že rodáci mají skutečně zájem, budeme v určitém cyklu sjezdy opakovat,“ objasnil starosta.

Rodáci se už ozývají. Někteří reagovali na speciální pohlednici, kterou obecní úřad vydal jen pro tuto příležitost. Je na ní stará fotografie vesnice. Pohlednici dostala každá domácnost s tím, že ji může poslat někomu známému, o kom ví, že by rád přijel. Lidé si na úřad chodí pro další pohlednice. Připraveny jsou i upomínkové předměty. Návštěvníci si odvezou například tužky, klíčenky či materiál o obci.

Do organizace se zapojili místní spolky i vinaři. Druzí jmenovaní připravili prohlídky sklepního areálu Šidleny. O zábavu pro děti se postarají například myslivci nebo hasiči. Sjezd rodáků totiž vychází na období okolo oslav jejich dne.

Jelikož vesnice se druží s rakouským Drasenhofenem, přijedou i zástupci tohoto partnera. Příští pátek dorazí tamní děti, které budou během akce v Miloticích. Děti od nás zase do Rakouska vyrazí za měsíc.

Podrobný program sjezdu rodáků je na webu obce.