Rafanda, Tihelně či Na Podsedku. To jsou nové názvy, které ponesou ulice v Miloticích. O jejich pojmenování rozhodli v polovině prosince milotičtí zastupitelé. Radnice si myslí, že všichni obyvatelé si nyní budou muset vyměnit občanské průkazy. Jednoznačnou odpověď, jestli je jejich občanka neplatná, nenabízí ani ministerstvo vnitra.

„Jsme už dost velká obec na to, abychom měli pojmenované ulice. Hlavní důvod ale byl, že pošta i různé firmy se na radnici stále jezdí ptát, kde koho najdou. Dodavatelé energií či jiné společnosti používají v seznamech zákazníků smyšlené názvy ulic. Byl to už administrativní problém,“ vysvětlila, co zastupitele k pojmenování ulic vedlo, starostka Milotic Alena Presová. Podle ní vycházejí názvy převážně z místních zvyklostí. Jen pár jich bude směrových, jako například ulice Dubňanská či Ratíškovická. Obecní úřad nyní chystá tisk letáčků, které budou informovat lidi i firmy, jak dál postupovat.

V místním zpravodaji radnice otiskla zprávu, že vlastníci domů musejí podle zákona o obcích strpět připevnění cedule s názvem ulice a všichni obyvatelé s trvalým pobytem v Miloticích si musí požádat o nový občanský průkaz. Podnikatelé by si měli v obchodním rejstříku nechat změnit sídlo společnosti. „Vím, že je to nepříjemné, ale je to nevyhnutelné,“ domnívá se starostka.

Pokud vyměnit, tak zadarmo

Jestli budou občanky Milotických bez nového názvu ulice neplatné, zatím ale přesně neví ani Městský úřad v Kyjově, který by výměnu průkazů zajišťoval. „V občance není žádný chybný údaj, není tedy důvod k jejich plošné výměně,“ řekla Danuše Kovandová z radnice po první konzultaci se správním odborem ministerstva vnitra. Podle ní jsou už navíc všechny starší typy občanských průkazů vyměněné za nové a vydání nových dokladů pro celou obec by bylo zbytečně drahé. „Budeme to ještě raději ověřovat,“ dodala úřednice.

Zákon o občanských průkazech říká, že je neplatný, když došlo ke změně názvu obce, ulice, čísla popisného, evidenčního, orientačního nebo ke vzniku nové obce. „Zákon však neřeší, jestli je člověk povinen požádat o nový průkaz kvůli pojmenování dosud bezejmenných ulic. Nelze tedy jednoznačně říct, že jde o nesprávný údaj, k žádné změně totiž nedochází, jen k upřesnění,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Ministerstvo se proto domnívá, že by se občanky měly měnit postupně, například když lidem vyprší platnost, změní se jim příjmení, rodinný stav, vyměňují průkaz za nový se strojovým kódem nebo při ztrátě či odcizení dokladu a podobně. „Lidé, kteří si o výměnu občanky požádají z důvodu doplnění názvu ulice, musí nový průkaz dostat bez správního poplatku,“ upozornila ještě Malá.

Pojmenování ulic není zase tak častý jev. Ulice si nazvali například v Prušánkách, kde ale nežádali o jejich zápis do Centrálního registru obyvatel, a tak lidé mít ulici v občance nemusí. Před šesti sedmi lety zavedli názvy i v Ratíškovicích. „Připomínky mělo pár podnikatelů, kteří si museli měnit sídlo. Jinak výměna nebyla násilná, protože od té doby se měnily průkazy každou chvíli úplně z jiných důvodů,“ zavzpomínal starosta Ratíškovic Josef Uhlík.