„Milotický festival se zařadil mezi významné festivaly Jihomoravského kraje a má významné místo v celé České republice," řekl předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica.

Po dlouhých čtyřicet let si festival dokázal zachovat svůj specifický ráz. „Trochu jsme ale změnily koncepci. V té předcházející jsme se v pátečním programu v kulturním domě snažili představit jednu z vesnic jižního Kyjovska. Byl to zajímavý projekt, ale byl velmi málo navštívený. Obvykle přijelo jen pár návštěvníků z konkrétní obce," uvedl předseda programové rady festivalu František Synek.

Ta poté koncepci přehodnotila a po šesti letech se vrátila v pátek do Šidlen, a to s klenotnicí dětských zpěváčků či Kšeftem na Kyjovsku. „Bylo pro nás velkým překvapením, že na pátečním pořadu byla velká účast," sdělil Synek.

V sobotu se festival spojil s další letošní novinkou, a to otevřenými sklepy v Šidlenách. Večer pak přišly na řadu zajímavé pořady typu tančení pro radost, vystoupení folkloristů z Jiskry Plzeň či písničky pro radost. V neděli se vrátil po dvanácti letech do programu průvod obcí na zámek.

Několik letošních pořadů věnovali organizátoři jubilantům. Jednak samotný festival slavil čtyřicet let od vzniku, jednak si Milotičtí připomněli nedožité devadesátiny Václava Šťastného. „Byl místním folkloristou, sběratelem lidových písní, písmákem, pamětníkem a autorem studií a publikací o Miloticích a milotickém panství," upozornil Synek.

Devadesátiny slavil v Šidlenách také bývalý redaktor Českého rozhlasu a spolupracovník milotického festivalu – Jaromír Nečas, a to programem Pan Skla Datel Nečas.

Pětatřicátiny oslavil komponovaným pořadem světově známý mistřínský Slovácký soubor Lúčka. „Zakladatelem a prvním vedoucím byl František Synek. V roce 1977 se odtrhla od Slováckého krúžku skupina, která nesdružovala jen Svatobořáky nebo Mistříňáky, ale také lidi z okolí, z Kyjova, Milotic či Dambořic," přiblížila vznik Lúčky jeho současná vedoucí Jovanka Rybová. Lúčka bude slavit i doma ve Svatobořicích, a to 27. října. „Pozvané budou všechny partie, které v souboru za těch pětatřicet let účinkovaly. Nejen tanečníci, ale i muziky," dodala Rybová.

Milotický festival čeká další kulatiny v příštím roce, kdy se uskuteční jeho třicátý ročník.