„Pro někoho je to možná překvapivé, ale lidé nám darují spoustu věcí, které jsou nejen krásné, ale jsou to i historické originály,“ řekla zástupkyně milotického kastelána Miroslava Bočková. Podle ní přišel darovací boom po změně prohlídky před dvěma lety. Lidé se mnohem více dozvídali o obyčejném životě šlechty i o věcech běžné denní potřeby. Díky tomu se prý také častěji chtějí s průvodkyněmi o exponátech bavit nad rámec běžného výkladu.

„Pak si najednou vzpomínali, že něco podobného někde doma mají. V podstatě všechny textilie máme od dárců. Pak také třeba rádio od manželského páru z Prahy, který tu kdysi byl na návštěvě. Všechny věci jsou z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Jsou už dnes nesmírně cenné,“ říká Bočková. Oba darované klavíry v posledních letech téměř doplnily stav, který byl běžný před sto lety.

Podle informací poslední majitelky byly totiž na zámku čtyři klavíry, z toho tři v místech, kudy dnes chodí návštěvníci. V poválečných letech zůstal jen jeden. Od letošního roku tak má expozice po půl století opět plný stav, i když poslední kousek je „jen“ dlouhodobě zapůjčený.

Prohlídku letos také obohatí tři nové obrazy bývalých majitelů v sedmnáctém století. Ty ležely do loňského roku v depozitáři zámku Lysice.