„Řídíme se plánkem, který máme a cedulkami, které nás navádějí. Sklepy jsou v programu očíslované, jdeme podle pokynů, abychom nic neminuli,“ svěřili se členové skupiny, která přijela až z Pelhřimova. Ubytovali se v Kyjově, kde byl v sobotu oficiální start programu i místo, kde se fasovali zmíněné sklenice i programy. Navštívili tak za první den Milotice, Vlkoš a Svatobořice-Mistřín. Na druhý den si nechali Kyjov, Vracov a Bzenec.

Skupiny čekající na speciální autobusové linky nebo pohybující se pěšky od jednoho sklepu k druhému v dané vesnici, bylo možné potkat na každém kroku. Netrpěly nejen žízní ale i hladem. Například ve Vlkoši pro ně spolek Přátelé achtele připravil zabíjačkové hody.

„Zabili jsme jedno prasátko a ještě dokoupili komponenty, abychom udělali kompletně všechno, co jsme měli v plánu. Zájem je o všechno,“ informoval Ladislav Kyněra, který byl v týmu obsluhujících.

„Měli jsme přichystanou přibližně tisícovku porcí různých jídel. Menu bylo pestré, abychom neošidili žádný mlsný jazýček,“ dodal ještě.Podle něj si na své přišli turisté i u vinařů. Mnozí přichystali svatomartinské menu, kachnu.

Koštující se přitom valili s naprostou pravidelností. Z každého autobusu speciální kyvadlové dopravy se vyhrnul žíznivý a hladový dav. Málokdo z příchozích byl místní nebo z nejbližšího o kolí.„Jsou tady lidé doslova z celé republiky. Obdivuji v tomto milovníky vína, jak dokáží vyrazit napříč republikou kvůli nějaké akci. Pivaři to nedělají,“ uvedl svůj postřeh Kyněra.

Festival ale nekončí sobotou. I v neděli budou sklepy otevřené, i když jen do 15.00. Na návštěvníky čekají také doprovodné akce. Více informací na www.otevrenesklepy.cz.