On, stejně jako jeho sousedé, může z reproduktorů slyšet hlas Oldřišky Jančové. „Dnes a zítra hlásím, že se vyplácejí důchody o den dříve. Podle potřeby informuji místní prostřednictvím rozhlasu tři či čtyři dny v týdnu. Nyní šlo například o stavění máje, prodej přísady, zprávy z knihovny, změnu jízdního řádu autobusů nebo úmrtí," popsala nabídku přenášených informací bohuslavická hlasatelka, jež vysílá z budovy tamní školy.

Místní rádio má ale i své nedostatky. „Už jsme měli stížnosti, že nehraje. Tři ampliony byly mimo provoz, takže je zřejmě opraví. Ale jinak posluchači říkají, že všechno jde slyšet lépe než dřív," svěřila se zkušená hlasatelka. Předávat zprávy může díky dotaci z evropských fondů. „Bezdrátový rozhlas byl součástí poměrně rozsáhlého projektu na komplexní protipovodňové opatření města. Náklady dosáhly asi pěti a půl milionu korun, devadesát procent pokryla dotace," sdělil tajemník kyjovského městského úřadu Milan Jagoš.

Podle něj i v současnosti rozhlas funguje ve zkušebním chodu. „Provoz jsme sice zahájili na konci podzimu, ale stále se na nás mohou lidé obracet, pokud jej špatně slyší. Může totiž záležet i na tom, jestli stromy mají zrovna listy, což například při spuštění neměly," vysvětlil tajemník. Rozhlas je funkční také v Kyjově. „Ve městě sice slouží spíše jako rezerva pro krizové řízení, ale uvažujeme, že jej i tady budeme využívat pro sdělování běžných zpráv, tak jako v Bohuslavicích," uvedl Jagoš.

Náhrada

Lidé ve Veselí nad Moravou slyšeli poslední veřejné hlášení v roce 1995. „Rozhlas skončil v době, když se zaváděla kabelová televize. Zatím nemám informace o tom, že by se uvažovalo o jeho znovuzavedení," sdělila mluvčí veselské radnice Petra Pavková. Trochu jiná je situace v Hodoníně. „Rozhlas využíváme jen v krizových situacích. Pro informování našich obyvatel máme webové stránky města a Hodonínské listy," uvedla mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Naopak zprávy z pouličních reproduktorů chtějí rozšířit ve Ždánicích, kde hlásí pravidelně dvakrát denně. „Opět jsme podali žádost o dotaci na protipovodňová opatření, jejichž součástí je také rekonstrukce místního rozhlasu. A chtěli bychom víc takzvaných venkovních hnízd, která vyřeší současné problémy se zvukem. Ti, co jsou blízko reproduktoru, si stěžují, že je moc hlasitý. Naopak ti, kteří jsou daleko, téměř neslyší," nastínila situaci ve Ždánicích starostka města Iva Stafová.