V Lovčicích žije asi osm set lidí, z toho má šest set šedesát volební právo. Referendum, které se konalo v pátek a v sobotu společně s volbami do Evropského parlamentu, dopadlo jednoznačně. „V obci to bylo velmi diskutované téma, takže k referendu přišlo přes jednašedesát procent voličů. Dvě stě padesát tři lidí hlasovalo pro opravu průtahu a odstranění kostek. Sto čtyřicet devět bylo proti,“ řekl Deníku Rovnost lovčický starosta Václav Tvrdý.

Pro opravu silnice a výměnu povrchu hlasoval například lovčický truhlář a stolař Vladimír Beránek. „Kostky jsou na silnici sedmdesát let a silnice je už strašně rozbitá. Dřív tu jezdily povozy s koňmi a krávami. Teď kamiony. Povrch je hrozný. Praskají tu domy a od kostek je velký hluk,“ poznamenal Beránek.

Ilustrační foto.
Lovčice rozděluje spor o kostky. V referendu rozhodnou, zda je chtějí zachovat

Referendum v Lovčicích
- Počet voličů v obci: 660
- Volební účast: 61,82 %
- Otázka : Jste pro rekonstrukci silnice III/4301 na průtahu obcí – výměnu stávajících živičných kostek a konstrukčních vrstev vozovky za nový asfaltový povrch včetně obrub?
- ANO: 253 lidí
- NE: 149 lidí

Někteří místní ovšem argumentovali tím, že úsek s kostkami nedovolí jezdit neukázněným řidičům přes obec rychle. V případě, že by referendum skončilo opačným výsledkem, opravili by dělníci jen nejrozbitější úseky a kostky by vrátili na původní místo.

Na výsledek referenda čekali i krajští silničáři. „Při dřívější opravách silnice od Bukovan do Ždánic jsme Lovčice vynechali právě proto, že každé zastupitelstvo mělo jiný názor. Proto je dobře, že nyní rozhodnutí padne,“ uvedl před začátkem referenda Libor Olšák z krajské správy silnic, které úsek patří.

Volby do evropského parlamentu v Jihomoravském kraji.
Evropské volby: přišla čtvrtina Jihomoravanů, dítě chtělo vlézt do urny

Na nový povrch a opravený průtah obcí si však Lovčičtí ještě počkají. Projektovat se začne zřejmě až příští rok.