„Výtvarné práce mě bavily již od mládí, na škole jsem jako pedagog vyučoval obor výtvarná výchova a matematika. Věnoval jsem se i krajinomalbě, ornamentům, pastelu či dřevořezbě a linorytu. Právě linoryty se staly základem pro nitěné obrazy. Tato forma totiž musí být zjednodušená a i obrazy musím nyní velmi zjednodušit. Linoryt je navíc černá a bílá, což je nejkrásnější kombinace barev se stoprocentním kontrastem. Nechtěl jsem ale dělat niťáky, tak jsem zkusil vymyslet vlastní techniku," připomněl začátky Antonín Lukáš.

Antonín Lukáš z Blatnice pod Svatým Antonínkem začal v důchodu vyrábět nitěné obrazy. Techniku si sám vymyslel. Své obrazy nyní vystavuje v areálu Tradic Slovácka v Blatničce.Ten měl za sebou již zkušenosti se šitou krajkou, výšivkou či makarmé. Chtěl ale vytvořit jednoduchou techniku. Využil při ní síťovací uzel, který se naučil, když hrál volejbal. Protože umí tkát, využil i znalost pláténkové vazby. „Uvědomil jsem si ale, že vše musím vyzdobit. Zkusil jsem pavučinku a měl jsem zdobný prvek. Pak bylo potřeba vytvořit ještě stínování, které jsem udělal krokvičkou. Ta se dala navíc křížit a šlo s ní i jinak pracovat," doplnil Lukáš, jehož první obraz byl obraz páva. Od klasických niťáků se podle Lukáše jeho technika liší tím, že má nepravidelnou osnovu. „Je ale těžší, musí se nad ní víc přemýšlet," srovnal Lukáš.

Pro jeho obrazy je mu inspirací celá příroda. Dívá se na vše kolem sebe a podle toho, co ho zaujme, pak vytváří jednotlivé obrazce. „Už když jsem učil ve škole, říkal jsem dětem, ať se dívají kolem sebe na rozkvetlé keře nebo spočítají, kolik viděli po cestě do lavic stromů. Člověk má mít otevřené oči, jak do přírody, tak i společenského života a všeho, co se kolem něj děje," myslí si Lukáš.

Ten tvoří díla od velikosti A4 až po velké formáty o velikosti jeden a půl metru na dva a půl metru. Takový obraz znázorňující šohaje s dcerkou vítá například návštěvníky hodonínských lázní ve foyer budovy. „V podobných rozměrech jsem lázním vytvořil i logo," doplnil Lukáš. Od dob, co nitěné obrazy tvoří, jich vyrobil již kolem šesti set. Zájemci mohou díla zakoupit především na výstavách. Prodejní výstava je i ta v Blatničce.

Antonín Lukáš z Blatnice pod Svatým Antonínkem začal v důchodu vyrábět nitěné obrazy. Techniku si sám vymyslel. Své obrazy nyní vystavuje v areálu Tradic Slovácka v Blatničce.