„K uzavření smlouvy se vyjadřovali na průvodních listech vedoucí odboru právního i ekonomiky a financí. Oba nedoporučili uzavření z mnoha důvodů," uvedl místostarosta.

Jedním z nich podle něj bylo, že smlouva uzavřená bez řádného výběrového řízení je netransparentní. „Navíc je uzavíraná na dobu neurčitou, což není v souladu s předpisy o výběrových řízeních," doplnil Krabička, který je zároveň právníkem.

Upozornil také na to, že pro město je nevýhodná i částka za hodinu. „Nelze sledovat vykázaný počet hodin, jedná se o sazbu dva tisíce korun bez daně za hodinu, která je na trhu advokátních služeb nepřiměřená," tvrdí.

Přesto tato univerzální smlouva platí, poté co ji posvětila pětice bývalých radních, už téměř rok a půl. „Jak vyplývá z vystavených faktur evidovaných odborem ekonomiky, proplacené byly za celkem sto devadesát šest tisíc korun," přiblížil místostarosta s tím, že z přehledu smluv je jasné, že celková částka už přesáhne dvě stě osmdesát tisíc korun.

Rada sice měla smlouvu řešit již letos v červenci, na schůzi ale byli pro výpověď jen oba radní za Změnu. Naopak starostka Milana Grauová (ANO 2011) ukončení této smlouvy nedoporučila kvůli tomu, že ještě neskončilo řízení o odvolání tajemnice, v němž je zástupcem radnice právě tento externí právník. „Zastupuje město i v jiných řízeních vztahujících se k ochraně obecního majetku," stojí v zápisu z rady vyjádření starostky.

Problematiku této smlouvy se pokusili zařadit na program posledního řádného jednání opět oba členové za Změnu, a to společně s předsedou hodonínského ANO Milanem Lúčkou. Dva hlasy jim však chyběly. „Ještě o tom budeme jednat, akorát jsme si vysvětlili s kolegou místostarostou, jaký by měl být postup, aby to odpovídalo jak jeho názoru na věc, tak mému. Předpokládám, že se to v dohledné době objeví na radě," řekla Grauová s tím, že poptávka v souladu s vnitřním předpisem po těchto službách byla.

„Nechala jsem si doporučit tři právní kanceláře, které by mohly odpovídat kvalitě u správního řízení. Jen tato byla z Moravy," vysvětlila.

Podle lídra opozičních Svobodných Petra Buráně je důvodů, proč vypovědět smlouvu, několik. „Nejenže ji nedoporučili odborní pracovníci, ale nikdo kromě starostky nemá kontrolu nad aktivitami tohoto právníka. To, že je na dobu neurčitou, není vázaný na určitý úkol a cena za hodinu je stanovená na dva tisíce korun bez DPH, pouze dokresluje, jak je tato smlouva špatná," dodal Buráň s tím, že ji navrhuje okamžitě zrušit.