„Táta se už podruhé ženit nechtěl. Několikrát mi to opakoval,“ snaží se teď vypátrat pozadí podivné svatby syn zemřelého novomanžela Stanislav Ganzwohl mladší.

Ten byl v době sňatku svého, na smrt nemocného otce, v Austrálii, o obřadu se dozvěděl až po svém návratu. A začal pátrat. Dokumenty, které získal, napovídají tomu, že šlo o vypočítavost nevěsty. „Pod psychickým nátlakem jsem družce zemřelého potvrdil, že byl pacient obřadu plně způsobilý. Udělal jsem to pod trvalým naléháním snoubenky s odůvodněním, že chce obřad stihnout ještě před tím, než pacient skoná. Uznávám, že jsem se v tu chvíli nechal ovlivnit city a snahou vyhovět ,“ napsal později ošetřující lékař David Petr ve vyjádření Stanislavu Ganzwohlovi mladšímu. Redakce má kopii dokumentu k dispozici, lékař sám jeho pravost potvrdil.

Doktor Petr popisuje stav Stanislava Ganzwohla v den svatby jako velmi vážný. „V noci na prvního srpna došlo u pacienta k dalšímu zhoršení stavu, při mé ranní vizitě byl stav vědomí charakteru soporu (středně těžká forma bezvědomí – pozn.red.), až komatu. Po vizitě, bez předchozího upozornění, navštívila oddělení družka nemocného s informací, že by v horizontu maximálně dvou hodin chtěla vejít do svazku manželského. Upozornil jsem ji, že se stav pacienta v noci zhoršil. Přesto trvala na svém,“ uvedl lékař.

Jako šok z prapodivného obřadu hodnotí událost jedna ze svědkyň. „Byla jsem přímo v pokoji, kde ležel pan Ganzwohl. Hodně se potil, jeho družka jej držela za ruku a otírala mu pot. Za celou dobu neotevřel oči. Když se oddávající ptal, zda si paní bere dobrovolně, neslyšela jsem ani slovo,“ uvedla zdravotní sestra, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce je ale zná.

Novomanžele oddal znojemský místostarosta Pavel Balík. Ten viděl celou událost jinak. „Ten člověk byl nemocný, ale byl při vědomí. Se sňatkem souhlasil. Obřad proběhl zcela normálně. Zeptal jsem se pána, jestli si paní bere dobrovolně. On zareagoval. Neměl jsem s tím žádný problém,“ shrnul Balík.

Podle znojemského psychiatra, který v této souvislosti nechtěl být jmenován, mohl muž po podání dávky léků na okamžik procitnout. „Rozhodně ale nemohl být způsobilý k jakýmkoliv právním úkonům. To vylučuji.“

Autoři:

DANIEL SMOLA
DALIBOR KRUTIŠ