„Ostře se distancujeme od prohlášení o odstoupení ze stávající koalice. Pod textem podepsaní Krabička, Knápek, Hýbner, Sedlačík, Benovič, Látalová, Janda a starosta Mráka neuvedli konkrétní důvod k odstoupení od koaliční smlouvy,“ přečetla prohlášení Nezávislých radní Eva Dřímalová.

Jak dále uvedla, Nezávislí se od počátku snažili plnit volební program a vlády se chtějí chopit lidé, kteří se usilují o to, aby se mohli podílet na neomezeném čerpání finančních prostředků z rozpočtu města. „Nezávislí se rovněž distancují od prohlášení aktivit Ivo Knápka a sdělují, že už nemá nadále vystupovat jménem Nezávislých, kteří jej vyloučili ze svých řad,“ řekla jménem seskupení Dřímalová.

Špatný signál

Společné prohlášení sepsali také lidovci s TOP 09. „Nezavdali jsme jedinou příčinu k rozpadu koalice. Její rozpad bereme jako špatný signál pro veřejnost, který oslabí důvěru v samosprávu našeho města,“ uvedli v prohlášení Petr Srnec, Zdeněk Grombiřík, Jiří Koliba a Ladislav Ambrozek.

Ti narozdíl od Nezávislých ze zasedání zastupitelstva neodešli. Jen nyní už bývalý místostarosta Ladislav Ambrozek opustil jednací síň po svém odvolání. Jeho bývalý kolega místostarosta Taptič se hlasování ani nezúčastnil.

Návrh na odvolání obou místostarostů podal Vítězslav Krabička. „Navrhuji hlasovat anblock, tedy o odvolání obou místostarostů současně,“ vyřkl Krabička, jehož návrh zastupitelstvem prošel.

Ani jednoho z hlasování se nezůčastnili zastupitelé za Občanskou demokratickou stranu. Noví místostarostové Roman Sedlačík a Jaromír Hýbner společně s novými radními získali v hlasování vždy šestnáct hlasů. To je těsná nadpoloviční většina v hodonínském zastupitelstvu, které má jednatřicet křesel. S tímto křehkým počtem bude nová koalice také do budoucna disponovat.

Právě tato těsná většina je podle nového místostarosty Sedlačíka založena na důvěře uvnitř koalice. „Už diskuze byla s novými koaličními partnery příjemnější,“ popsal své pocity z jednáních s novou koalicí Sedlačík.

Jediný z radničního trojlístku, kdo svůj post neztravil, tak byl starosta Jiří Mráka. Místa v radě zůstala také jeho stranickým kolegům Romanu Sedlačíkovi a Jiřímu Jandovi.

Komunisté v radě

Do vedení radnice tak nově z pozice koaličních partnerů promluví komunisté, kteří během pondělního zasedání zastupitelstva svorně hlasovali se sociálními demokraty a ostatními členy nové koalice. V městské radě si vysloužili tři místa. „Bývalá koalice asi nezačala ani pořádně fungovat. Spousta lidí za námi chodilo a říkali, že si vedení radnice představovali jinak. I proto jsme chtěli jít do koalice, protože i nás lidé volili,“ řekla nová hodonínská radní Martina Milerová (KSČM).