„Udělením titulu vyjadřujeme veřejné uznání a podporu těmto osobnostem, které dokonale ovládají znalosti a dovednosti tradiční rukodělné výroby,“ uvedl krajský radní pro kulturu Tomáš Soukal.

Módní přehlídka oděvů z období první republiky. Ilustrační foto
Civilizovanou ženu první republiky ošatí Brňané. Galerie shání i dobové oděvy

Ocenění se uděluje pouze v oborech tradiční výroby, které jsou zásadním způsobem ohrožené nebo jim hrozí zánik. „Samotné slavnostní předání titulů za letošní rok se uskuteční podle aktuálního vývoje epidemiologické situace na některé z vybraných kulturních akcí,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková.

Ocenění získají peněžní dar a pamětní plaketu.

Švadlena a vyšívačka Marie Vachunová se začala věnovat zhotovování horňáckých krojových součástí už před pětadvaceti lety. Jako dílna jí slouží izba památkově chráněného velického domku číslo 117, který předkové rodu Vachunů postavili v roce 1837.

Laureátka už v roce 1980 začala chodit do národopisného souboru Velička, kde se setkávala s horňáckým krojem a především výšivkami. „Vyšívat se postupně učila podle vzorníků a rad tety Magdaleny Vachunové. Ta šila se svojí sestrou Evou kordule, kabátky a lajble,“ připomněla Věra Colledani z Regionální pracoviště pro lidovou kulturu při Masarykově muzeu v Hodoníně.

Hraniční kontrola v Hodoníně. První den uvolnění režimu pro cesty na Slovensko a ze Slovenska.
Na Slovensko i zpět. Lidé mohou na dva dny vycestovat bez testu

Marie Vachunová se učila šít a opravovat součásti kroje podle starý vzorů. „Snaží se o maximální dodržení krojové čistoty a o zachování původních technik šití a vyšívání,“ upozornila odbornice.

Druhý držitel titulu, Eduard Bařina pochází z Čejkovic, z páté generace bednářů. „Původně se vyučil truhlářem pro stavební výrobu v Moravském Krumlově, později absolvoval Školu uměleckých řemesel v Luhačovicích. Pro bednářskou výrobu, do kterého ho zasvětil jeden z prastrýců Dominik Pecka z Dolních Dunajovic, začal nejdříve zhotovovat řezbářsky zdobená víka,“ přiblížila Colledani.

Časem ale zareagoval na to, že ubývá mistrů, kteří vyrábí kvalitní sudy. Začal je dělat sám. „Při výrobě sudů používá historií osvědčené nástroje a dodržuje tradiční technologické postupy,“ doplnila specialistka na lidovou kulturu. Bařina mimo jiné už třicet let vyrábí výroční sudy se zdobeným víkem pro Templářské sklepy v Čejkovicích. V této vinařské obci má také svou dílnu.