Tak jako všech předchozích, tak i letošního jubilejního desátého ročníku mistřínského festivalu se zúčastnila teprve dvaadvacetiletá Hana Varmužová z Mistřína. „Už jako malou mě sem brávali rodiče. Na tomto ročníku vystupuji od pátku. Zatím se mi asi nejvíc líbili bratislavští Všetečníci, který byli výborní. I pořad Sólo RE! byl skvělý," svěřila se v sobotu odpoledne domácí hudebnice.

Nadšený byl z mistřínského folklorního setkání ředitel sousedního, šardického Folklorního festivalu Petr Lhota. „Líbí se mi. Chci se podívat, jak to tady dělají, aby i pátý ročník našeho festivalu přišla taková návštěva," poznamenal Petr Lhota. Téma, které si po letošek Mistřínští vybrali, se mu ale příliš nezamlouvalo. „Válku nemám rád, je smutná. Tu ale zastiňují výkony účinkujících, které jsou skvělé," uvedl vedoucí šardického festivalu.

Mistřínští návštěvníkům připravili na čtyři dny pestrost jak hudební, tak krojovou. Čtvrtek byl totiž ve znamení folku. Folklor přišel na řadu od pátku, nedělní program obohatí duchovní hudba. Kromě slováckých souborů bavili příchozí také interpreti ze zahraničí – ze Slovenska a Rumunska. „Je dobře, že se náš festival opakuje ve čtyřletém cyklu, protože se vytvoří prostor pro vznik nových událostí, do souborů vstoupí řada nových mladých lidí, kteří sebou přinesou nové nebo alespoň jiné hudební, zpěvácké a taneční projevy," řekl starosta Svatobořic-Mistřína František Měchura.

Kulturní nabídku festivalu doplnily výstavy v základní škole věnované lidové výšivce a malbě, festivalovému výročí, věrozvěstům očima a válečným konfliktům na jihovýchodní Moravě.