Okamura do skanzenu skutečně přijel. Podle krajského místopředsedy Zemanovců, kteří mají s jeho uskupením společnou kandidátku pro nadcházející krajské volby, Rudolfa Bauera nešlo o politické setkání. „Pan Krist mi minulý týden volal. Ujistil jsem ho, že o žádný mítink nejde a že je to pouze soukromá akce," uvedl Bauer.

Krist měl prý zdůraznit, že pokud by došlo na politiku, Okamuru spolu s jeho třicetičlenným doprovodem vyvede policie. Skupina, která do skanzenu přijela, si koupila lístky a šla se bavit na akci. Podle Bauera se Okamurovi na akci líbilo, pochvaloval si česnekovou polévku a naučil se osekávat řepu. Čtyřiačtyřicetiletý poslanec svou návštěvu odůvodnil tím, že chce pomoci s propagací muzea. „Návštěvnost byla katastrofálně nízká, což svědčí o špatné marketingové práci ústavu," nechal se slyšet Okamura. Zastává názor, že skanzen je skvělý a má mnohem větší potenciál, než který viděl v neděli. „Místo toho, aby vedení ústavu kopalo kolem sebe jako malé dítě a pomlouvalo někoho, kdo jim chce zdarma pomoci, mělo by začít pořádně pracovat," vzkázal politik.

Kdo chtěl, mohl se se zakladatelem hnutí vyfotit a promluvit si s ním. „Měl jsem pocit, že nás jedna zaměstnankyně ústavu hlídá, aby bylo vše v pořádku," dodal Bauer s tím, že Morava je rodný kraj matky Tomia Okamury, proto právě tady chce pomáhat s propagací cestovního ruchu.

Zavítat na nějakou navštěvovanou akci není před volbami podle politologa Miroslava Mareše nijak neobvyklé. „Vyvolává to dojem, že je politik spjatý s obyčejnými lidmi. Dokonce i v manuálech pro politiky, které jim radí, jak se chovat, se doporučuje využívat kulturní akce," vysvětlil Mareš.

Národní ústav lidové kultury je státní příspěvkovou organizací a musí zachovávat politickou neutralitu. Proto se také ještě před nedělní akcí od návštěvy Okamury distancoval. „Ze zkušenosti vím, že většině politiků stačí, když je lidé na akcích zaregistrují," vyjádřil se Deníku Rovnost Krist s tím, že dál se o situaci již nezajímá.