Jenže bedýnky ani zdaleka nenaplnil tak, jak očekával. „Hodně durancií i trnek nám pomrzlo. Část plodů také ze stromů popadala dřív, než stihla dozrát," povzdechl si pěstitel.

Přitom minulý rok se zahrádkáři i majitelé pálenic radovali. Úroda byla taková, že pomalu nevěděli, jak s ovocem naložit. Nyní mají přesně opačný problém. Velkou část ovoce zničily letní deště. Majitel čtyř pěstitelských pálenic ze Bzence, Libor Skřivánek, ovšem upozornil, že letošní úroda by se neměla s předchozím rokem příliš srovnávat. Ten byl totiž podle něj na plodiny extrémně štědrý. „Oproti loňsku je úroda přibližně o padesát procent nižší," konstatoval Skřivánek. I tak má ve veselské palírně práce dost. „Pálíme zhruba dvakrát týdně. A to jsme začali už prvního srpna," nastínil provozovatel pálenic.

50přibližně o tolik procent je v některých oblastech slabší úroda ovoce oproti loňsku.

Podle předsedy zahrádkářů obce Kozojídky Antonína Jurčeka hodně záleží na tom, o jaký druh ovoce se jedná. „Například úroda meruněk byla relativně dobrá. Ty zrají v létě, kdy ještě tak moc nepršelo," vysvětlil Jurček. Hniloba totiž postihla nejvíce ovoce, které dozrává ke konci léta a na podzim. „Mohu říct, že modré ovoce letos u nás v Kozojídkách skoro vůbec nemáme. Někteří měli na stromech několik durancií a trnek, ale za úrodu se to pořádně ani označit nedá," popsal špatný rok zahrádkář. Také on pocítil zásah nevyzpytatelného počasí. „Každý rok jsem měl tak tři metráky jablek. Letos budu mít ze stejného množství stromů tak zhruba jen třicet kilogramů," zhodnotil Jurček.

Majitel petrovské pálenice Josef Svoboda se nebojí, že by se do konce roku nudil. „Ovoce sice ubylo, už teď ale vím, že minimálně do konce prosince pálit budeme," sdělil Svoboda s tím, že nelze přesně stanovit, na kterém druhu se hniloba podepsala nejvíce. „Podle mě je všeho méně, s loňskem to srovnávat určitě nejde," dodal.

Problémy se slabší sklizní ovoce mají také v jiných jihomoravských okresech. Například na Vyškovsku jedou pálenice jen na půl plynu. „Jižní Morava je slabší celkově, i když na Břeclavsku je to úplně o něčem jiném. O pár vesnic dál to může být úplně jinak," uvedl ředitel slavkovského pivovaru a pěstitelské pálenice Jiří Hořava.