Ještě pár dnů a letošní mladá vína se ocitnou v lahvích. A vinaři začnou usilovat o to, aby právě jejich víno získalo značku Svatomartinské, kterou už pátým rokem uděluje Vinařský fond ČR. Poprvé se budou mladá vína otvírat 11. listopadu na Martina. Dá se očekávat kvalitní ročník.

„Když jsme značku Svatomartinské uváděli na trh, přihlásilo se šestatřicet vinařství, v loňském roce jich bylo už šestaosmdesát,“ upozorňuje ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec, podle kterého by letos do prodeje mělo jít až devět set lahví Svatomartinského. Očekává také, že nezávislé komisi, jež bude vína 20. a 29. října hodnotit, zašlou vinaři nejméně dvě stě vzorků.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Zrají sice pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu stačí získat osobitý charakter. Jsou svěží a ovocitá. Pro výrobu Svatomartinského se mohou použít jen čtyři odrůdy, které v našich podmínkách dozrávají nejdříve. Pro bílá vína jsou to Müller–Thurgau a Veltlínské červené rané a pro růžová a červená vína pak Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

„Momentálně se vína školí, příští týden se budou filtrovat a ten další lahvovat,“ popisuje, jak je daleko výroba mladého vína v Templářských sklepech Čejkovice, tamní vedoucí výroby Petr Mokruša. Stejně jako loni se bude vinařská firma ucházet o značku Svatomartinské pro tři vína: Müller–Thurgau, Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

„Myslím, že se podařila. Dodrželi jsme všechny ukazatele, které jsme z vinařského centra obdrželi, tak doufám, že uspějeme,“ věří Mokruša. Podle něj zájem o Svatovavřinecké v poslední době roste. Že lidé na známku slyší, pociťuje na stoupajícím prodeji. Čím dál větší zájem o vinětu s nálepkou Svatovavřinecké zaregistroval mezi vinaři i Lukáš Hradil z čejkovického sdružení vinařů Čtvrtečníci.

„Je nás jednadvacet subjektů a každý posílá v průměru vzorky dvou vín. Loni získaly známku všechny,“ poukazuje. Čejkovice, které s tradicí mladých vín začaly ještě před Vinařským fondem v roce 2003, měly podle něj také nejvíc uznaných Svatomartinských vín z celé republiky.

Na ochutnávky a svěcení mladých vín, které se uskuteční například v Čejkovicích, ve Bzenci či Šardicích, se připravují i vinaři, kteří je vyrábí pod vlastní značkou, jako jsou například Mladá vína firmy Bisenc ve Bzenci či Bunžolé rodinného vinařství Vlastimila Bunži ze Bzence.

Bez ohledu na označení vín, se vinaři shodují, že přes menší úrodu byl letošní rok příznivý, aby se narodila krásná mladá vína. „Kvalitu vína není zatím možno hodnotit, ale prakticky všechny cukernatosti hroznů se sklízejí v kvalitě přívlastkových hroznů a vinaři hlásí také dostatečné množství kyselin. To dává předpoklad, že vína budou nejen plná, ale také svěží, a to díky přítomným kyselinkách,“ přibližuje očekávání vinařů tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

SVĚCENÍ VÍN:
11. – 15. 11. ČEJKOVICE – Svatomartinská vína 2009
14. 11. BZENEC – Bzenecké Svatomartinské Slavnosti
14. 11. ŠARDICE – První Svatomartinská vína ze Šardic