„Znepokojilo mě, že jsou zase tři. Už vím, že nás čeká problém, neboť pár péči o tolik mláďat nezvládá,“ upomíná Ebertová na zkušenost z minulého roku, kdy samice spolu s partnerem odchovávala vůbec poprvé a nikoli bezchybně.

„Tehdy se pinčáci vydrželi o mladé starat sotva týden. Pak je postupně shazovali ze svých zad a zpět přijali jen dvě z nich. Toho nejslabšího odvrhli natrvalo,“ připomněla loňskou událost Ebertová, která Matěje, jak odmítnuté mládě tehdy nazvala, musela odchovávat ručně. A ani tentokrát potíže nenechaly na sebe čekat. Už tři dny po narození se na zemi ocitlo první a o den později i druhé z nynějších tří mláďat.

Jihoamerické drápkaté opičky, z nichž zoo chová dva druhy – tamaríny žlutoruké a pinčí – se totiž vyznačují mimo jiné i tím, že rodiče svá mláďata hned po porodu začnou nosit na zádech. „Tento úkon by měl zpočátku zastávat otec, aby matka po zátěži spojené s březostí i porodem mohla obnovit své síly. Pak mláďata nosí i ona a jsou-li nějací, tak pomáhají i sourozenci z minulého vrhu,“ vysvětluje Ebertová. Jenže samec místo toho, aby se staral, začal zlobit. Do zoo přišel ze soukromého chovu bez potřebných zkušeností, a. mláďata tak odmítal nosit loni i teď. Navíc otravoval svou partnerku a značně jí tak přitěžoval.

„Honil ji po ubikaci, všelijak ji poštipoval a chtěl se pářit,. Samice tak byla stále ve stresu. Špatně žrala a byla neklidná,“ zhodnotila stav v ubikaci chovatelka a aby zabránila nejhoršímu, samce od ostatních členů skupiny oddělila. Mezitím se ujala péče o Matěje II. Stejným jménem, pouze s odlišným pořadovým číslem, se rozhodla nyní označovat všechna případně odvržená pinčí mláďata. Netušila přitom, že už příští den bude mít v péči dalšího, tentokrát už třetího Matěje, ani to, že žádný z nich nepřežije.

„Oba během dvanácti hodin uhynuli. Zřejmě na zápal plic či jinou infekci,“ konstatovala chovatelka.

Podle zoologa Jaroslava Hyjánka rodiče dobře dokážou vycítit, že se jejich potomek nevyvíjí, jak by měl, a proto se ho zbaví. To byl případ i obou Matějů. „Co bylo příčinou úhynu, prokáže pitva. V každém případě negativním faktorem, který odchov mohl ovlivnit, bylo i to, že na něm nespolupracuje otec,“ shrnul zoolog.

S nošením posledního mláděte nyní mámě pomáhá jeho roční sestřička. A ke svému sourozenci se chová hezky. „Je vidět, že se ho nebojí a je ochotna své mámě pomoci. Do skupiny jsme už vrátili i samce a jak se zdá, v ubikaci je nyní klid. Věřím, že holky to zvládnou a poslední mládě zdárně odchovají,“ uzavřela Ebertová.

BOHUNA MIKULICOVÁ