Už po třinácté se hodonínští obyvatelé mohou přes léto těšit, že jejich město bude mít upravenější vzhled. V pondělí vyrazily do ulic skupiny studentů v zelených tričkách, aby vyčistily a zkrášlily špinavá zákoutí, přerostlé trávníky a posbíraly pohozené odpadky. Od
13. července do 21. srpna odbor investic a údržby Městského úřadu v Hodoníně pořádá třináctý ročník letní studentské aktivity Zelené město.

Od založení projektu studenti přes léto dali do pořádku několik lokalit včetně například problémové Pančavy.
„Letos se ještě zaměří mimo jiné i na plochu za Černým mostem a za Kauflandem, garáže u sběrného dvora a u masokombinátu, areál na Kapřiskách, cestu k přístavišti U Jezu, okolí koupaliště, ulici Legionářů a také Nesyt, Pánov a cestu vedoucí k zoo,“ uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Každý turnus pracuje dva týdny pět hodin denně, za hodinu si studenti přijdou na padesát korun.
„Další místo na léto jsem si už nesháněla, když mám toto,“ řekla šestnáctiletá brigádnice Eva Hajná. Projekt se totiž stále řadí mezi nejlepší prázdninové přivýdělky pro studenty z Hodonína.

„Zelené město je výhodnější než moje druhá brigáda v hypermarketu, protože tady se příjem už nezdaňuje,“ sdělila další z brigádnic Lenka Koláříková.

Zájem ovšem oproti minulým rokům opadl. „Pracovat manuálně na slunci je celkem náročné, musíme dodržovat pitný režim. Myslím si, že to jsou poctivě vydělané peníze,“ potvrdila Hajná.

Počty přihlášek však od roku 2001 klesly. „Dřív byl větší zájem. Teď už je to o trochu horší, protože se zjistilo, že se opravdu musí pracovat. Takže teď jsou tu děti, co opravdu chtějí pracovat a jsou na to zvyklé,“ konstatovala vedoucí jedné ze skupin Marie Makovská. Taková brigáda může být však i nebezpečná. Na problémových místech mohou na studenty číhat například pohozené injekční stříkačky.

„Když jsme před pěti lety uklízeli na nádraží, mezi odpadky jsme našli i použité jehly. Museli jsme to hned nahlásit vedoucímu, který je odebíral v rukavicích. Sami jsme na ně sahat nesměli,“ vzpomněla bývalá brigádnice Hana Imrichová.

Pro takovéto případy existuje zvláštní postup. Použité injekční stříkačky sbírá dospělý vedoucí do připravených PET lahví, ty se potom odvážejí jako nebezpečný odpad.

Brigádníky jako každý rok veřejně vylosovali na městském úřadě. Přihlásit se mohli lidé ve věku od šestnácti do osmnácti let s trvalým bydlištěm v Hodoníně. „Vybrali asi jednaosmdesát lidí. Jsou tři turnusy po třech skupinách. V každé skupině pracuje devět studentů a dohlíží na ně jeden dospělý vedoucí,“ objasnila brigádnice Lenka Koláříková.

Obyvatelé města reagují na pracující děti většinou kladně, najdou se však i takoví, kteří jim přidělávají práci. „Setkala jsem se už i s tím, že nám lidé naházeli na uklizená místa odpadky a chtěli po nás, abychom jim je uklidili, ale ve většině případů jsou velmi hodní. Například jedna paní dětem přinesla zmrzlinu,“ uvedla vedoucí skupiny Marie Makovská.

„Máme radost, když je všechno, jak má být, čisté a zelené,“ usmívala se jedna z obyvatelek z upravené lokality.

BARBORA LAHOVÁ