Jedenatřicátého května odstartují mezinárodní závody ve slovenské Senici. „Na spolupráci jsme se domluvili, aby se propojily hasičské dobrovolné sbory na české a slovenské straně. Chtěli jsme, aby se děti nejen seznámily, začaly se přátelit, ale také, aby se mezi nimi odstranila jazyková bariéra," přiblížil prvotní myšlenku projektu Dalimil Ňorek z hrubovrbeckého Sboru dobrovolných hasičů.

Jak dále uvedl, jedním z důvodů, proč se moravští a slovenští hasiči do novinky pustili, bylo i to, dát dětem ze Slovenska možnost závodit. „Nemají tam totiž téměř žádné dětské hasičské soutěže. Pokud už se nějaká koná, jde o výjimku. U nás se zase konají jen do prázdnin. Chtěli jsme využít období od letních prázdnin do podzimu a dát mládeži možnost, aby si vyzkoušela, co se naučila," vysvětlil Ňorek s tím, že mladí hasiči z Hrubé Vrbky už nyní trénují třikrát do týdne.

Do spolupráce se kromě vesnice z Horňácka zapojila na Slovácku i Hroznová Lhota. Na Slovensku jsou to pak Senica, Sobotiště a Moravský svatý Ján. Právě v těchto pěti obcích se budou jednotlivé soutěže konat. Přihlásit se do nich však mohou jakékoliv hasičské sbory z Jihomoravského a Trnavského kraje, ale i jiných míst obou států.

Družstva musí mít ale nejméně devět členů. Tvořit je mohou chlapci i děvčata. „Soutěž je rozdělená do dvou věkových kategorií, a to mladší žáci od tří do jedenácti let a starší žáci od dvanácti do patnácti let," řekl k podmínkám závodů Ňorek.

Mladí hasiči budou zápolit ve třech disciplínách, požárním útoku, štafetovém běhu na čtyři sta metrů s překážkami a štafetě požárních dvojic. „Jednotlivé týmy budou ohodnocené na každé soutěži. Vítězem ligy se stane ta skupina, která bude mít nejlepší výsledky. Konečné vyhodnocení obou kategorií, bude vyhlášené při slavnostním galaodpoledne, které se uskuteční koncem října," dodal Ňorek.