VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mlýn připomínal zaniklé Horenčice

Horenčice /SERIÁL/ - Ves u Žeravic patřila mezi větší. Byla pustá ještě před husitskými válkami.

22.12.2009
SDÍLEJ:

Zaniklá obec Horenčice.Foto: DENÍK/Markéta Evjáková

Předchozí díly seriálu Zaniklé vesnice naleznete ZDE

Pokud by se hledalo místo v okrese Hodonín, kde zmizlo z mapy nejvíce vesnic, na stupně vítězů by se určitě dostaly současné Žeravice. V jejich katastru byly dříve podle dochovaných záznamů minimálně další tři vsi. Jednou z nich byly Horenčice, někdy udávané také jako Hořenčice či Chornice.

Hustotu osídlení tamního katastru vzpomíná ve svém díle i historik a bývalý ředitel České vyšší reálky zemské v Hodoníně František Augustin Slavík. Při výčtu pustých obcí po česko-uherských válkách uvedl v současném okrese Hodonín tři místa, která byla nejvíce zasažena. Kromě okolí Hodonína to podle něj bylo okolí Milotic a zmíněné okolí Žeravic.

„Horenčice jsou uváděné v roce 1358, když Racek ze Zborkovic prodal všechen svůj majetek, který tam měl, Alšíkovi, řečenému Kuželovi,“ píše ve své knize Kyjovsko historik Rudolf Hurt.

Pustá roku 1412

Roku 1408 byly Horenčice podle něj příslušenstvím Žeravic. Tehdy je držel Aleš, řečený Kužel ze Žeravic. O čtyři roky později už se podle Hurta uváděla ves jako pustá. Podle jím nalezených záznamů k Horenčicím náležel rybník a mlýn. Jako o pusté vesnici hovoří ještě záznamy z let 1490, 1500 a 1578.

Déle než zbytek vesnice se udržel zmíněný mlýn. Podle Hurta trval po celé 16. století. Počátkem 17. století už se o něm mluvilo jako o mlýnu žeravickém. Poslední výslovnou zmínku o Horenčicích uvádí Hurt zprávu roku 1597, kdy se o nich hovořilo jako o pusté vsi „Chornici“.

Horenčické louky a lesy drželo v roce 1611 pětadvacet lidí ze Žeravic. Z toho, že se rozsah všech horenčických polí koncem 17. století odhadoval na téměř čtyři sta šedesát měřic, lze vyvodit rozsah zaniklé vesnice. Podle Hurta nebyla zrovna nejmenší.

Bydleli nahoře

Podle jména lze usuzovat, že ves patřila na Slovácku k těch starším. Ukazuje na to koncovka –ice. Hurt vysvětluje i možný původ jména. Podle něj je takzvaného apelativního rázu, tedy charakterizující polohu. Horenčice = obyvatelé bydlící nahoře. Vzhledem k charakteru krajiny v oblasti mezi Osvětimany a Žeravicemi s tím lze souhlasit.

Historie zaniklé vsi je po většinu času spojená se Žeravicemi. I v knize Žeravice – Od minulosti k současnosti se proto lze o Horenčicích dočíst. Autorka knihy Růžena Žůrková uvádí ve shodě s Rudolfem Hurtem, že Horenčice byly pusté ještě před husitskými válkami. Přikládá ale podrobnosti. „Roku 1515 byly obnoveny, ale roku 1538 znovu zpustošeny a území přidáno k Žeravicím. Nacházely se mezi Hruškovicemi (další ze zaniklých obcí - pozn.red.) a Žeravicemi při potoku od Osvětiman,“ uvádí autorka.

Pokusy o obnovu

Tento fakt potvrzuje i Vladimír Nekuda v knize Zaniklé osady na Moravě v dobách feudalismu. Ten polohu popisuje jako severní část žeravického katastru, kde býval Horenčický rybník. Nekuda potvrzuje i pokusy o znovuvysazení vsi, jak je vzpomíná Žůrková. „Podle vkladů z let 1515 až 1535 se zdá, že byly na čas osazeny,“ píše Nekuda. Ten uvádí ještě jeden pokus o obnovení, dřívější. Už v roce 1417 měly být částečně obnoveny, když Zich z Nedachlebic bral na spolek Jana Kužela z Archlebova na zboží v dědinách Žeravicích a Horenčicích.

Autor: Zdeněk Šmýd

22.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů.
4

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

Pohotovost. Ilustrační foto.

Pohotovost zůstane beze změn, rozhodli krajští zastupitelé

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Miminka Hodonínska - naši noví občánci 50. týdne 2017

Kyjov - V kyjovské porodnici se ve 50. týdnu roku 2017 narodila tato miminka. Redakce Hodonínského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

AKTUALIZOVÁNO

Náraz do stromu nepřežila spolujezdkyně, řidič vyvázl s lehkým zranění

Mikulčice /FOTOGALERIE/ – Vážná dopravní nehoda zkomplikovala v pátek odpoledne provoz na silnici I/55 mezi Hodonínem a Břeclaví. U Mikulčic narazilo auto do stromu. Řidič je zraněný, jeho spolujezdkyně na místě zemřela.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT