Větrný mlýn holandského typu je již 165 let raritou tamního kraje. Turisté tam uvidí výsledky zručnosti sekerníků, odborníků na dřevěná strojní zařízení.
„Větrné mlýny jsou jedním z nejstarších strojových zařízení na přeměnu energie,“ připomněl František Okénka, který je již jedenadvacet let správcem kuželovského mlýna. Na Moravě byly příznivé podmínky pro využití síly větru. Proto se Kuželovští rozhodli postavit v roce 1842 tento kamenný mlýn.

„Šedesát let stál jako osamocená stavba. Mlynáři museli bydlet přímo ve mlýně, protože do vesnice bylo daleko. Pronajímali si jej od obce a vydrželi tam vždy tak tři roky. Život ve mlýně byl totiž obtížný, hlavně pro děti, které trpěly záněty dýchacích cest,“ připomněl strasti života mlynáře a jeho rodiny Okénka. Vše změnil další mlynář Jan Kašík, který u mlýna postavil hospodářské stavení.

„Syna měl v Americe a ten mu posílal peníze, za něž si to mohl dovolit. Rodině Kašíků pak patřil mlýn až do roku 1971,“ řekl Okénka. To už ale mlýn dávno neplnil svou funkci. Mlel pouze do roku 1940, kdy jej němečtí okupanti zapečetili.

Podle nynějšího správce tehdy mlýn otevřeli až po pěti letech. Plíseň a hlavně červotoč nedali jeho interiéru šanci. Mlýn byl tak po delší dobu uzavřen veřejnosti. „Věci se hnuly dopředu v roce 1973, kdy převzalo mlýn do správy brněnské Technické muzeum. Zahájilo renovační práce a tuto památku udržují dodnes,“ prohlásil s povděkem Okénka.

Původní technické zařízení, umístěné ve třech podlažích mlýna, dokládá technologický systém takzvaného českého mlýnského složení. Turisté najdou v přízemí i zděnou pec na pečení chleba.

Mlýn ale ani dnes nemele. Podle správce se jeho lopatky zatočí jen výjimečně, například při Horňáckých slavnostech. V přilehlém stavení turisté mohou vidět, jak se dříve bydlelo, jaké se používalo nářadí, a jak se pracovalo se dřevem a železem.

Podle slov Okénky se poslední dobou chodí podívat na mlýn do Kuželova kolem sedmi set lidí za měsíc.V červenci a srpnu je kromě pondělí otevřeno denně od 10 do 17 hodin. Prohlídka trvá okolo pětačtyřiceti minut. Výklad průvodce se poskytuje pouze pro skupiny nejméně deseti lidí.