Vrátit do měst život a větší bezpečí pro lidi na ulicích. To je tématem letošního Evropského týdne mobility pod symbolickým názvem Ulice pro lidi, do kterého se na Slovácku zapojil i Hodonín a Hroznová Lhota.

Tradiční celosvětová akce trvá od neděle 16. září do soboty 22. září. Patří do ní i Evropský den bez aut. „Řada měst se v pondělí 17. září zaměří na bezpečnost chodců, na umístění přechodů nebo pěší zóny.

Obě osvětové a propagační akce mají v evropských městech podpořit přijatelnější způsoby dopravy a napomoci při omezování individuální automobilové dopravy ve městech,“ odkryla záměry mluvčí ministerstva životního prostředí Eva Veverková.

K projektu se již potřetí aktivně připojila také Hroznová Lhota, přestože přemnožení aut je problémem spíše velkých měst.

„Naše obec je aktivní v mnoha směrech a již před zapojením do tohoto projektu jsme pořádali podobné akce, kdy se snažíme malým i velkým připomenout, že se dá dopravovat i jinak nežli autem,“ vyjádřil tamní pořadatel Patrik Klaban. V pondělí si Evropský týden mobility užijí především chodci.

V Hroznové Lhotě se pracovníci Obecního úřadu zaměří na bezpečné přecházení a v Hodoníně budou od časných ranních hodin kontrolovat hlídky policie vybavení kol a nošení ochranných dětských přileb.

„Jednoduše řečeno, loňský i tento rok jsme získali dvě výstražné vesty a přemýšleli jsme nad jejich zviditelněním. Proto letos budou pomáhat zaměstnanci obce dětem přecházet cestu při jejich putování do školy a ze školy,“ sdělil Klaban.

V „Hroznovce“ začali už v neděli tradiční Cykliádou, při které si užily zejména děti.

Další info: Hodonínský Deník, pondělí 17. září.