Právě to musel uděl i Petr Bělohoubek, který tady čekal na děti. „Byl jsem zvyklý zaplatit u knihkupectví. Teď musím létat po náměstí a hledat nějaký druhý? Když chtějí vybírat parkovné, tak by to měli mít v pořádku,“ myslí si Bělohoubek.

Zmíněný automat je ale neopravitelně porouchaný. Parkující se už měli dočkat i nového. „Dodavateli už běží lhůta za pozdní dodání, takže bude platit penále,“ sdělil ve čtvrtek vedoucí právního odboru radnice Filip Zdražil s tím, že pořízení nového parkovacího automatu stojí zhruba 150 tisíc korun.

S-centrum v Hodoníně na začátku září 2021.
Kam s důchodci: bývalá ubytovna v Hodoníně se klientům S-centra neotevře

Nový stroj má být modernější a bude u něj možná i platba kartou. To zatím od loňského ledna umožňuje v jedenáctitisícovém městě jen zařízení u nemocničního parkoviště. Nově by měly být i na třech místech dole ve městě. „Některé stávající automaty už dosluhují. V tuto chvíli máme vysoutěženou dodávku dalších dvou nových a snažíme se o to, aby umožňovaly bezhotovostní platbu,“ přiblížil vedoucí.

Ceny parkování

Hodonín:
1. hodina: 10 korun mincemi, 8 korun kartou, 15 korun SMS

Kyjov
1. půlhodina v centru: 5 korun hotově, další 10 korun
hodina: 15 korun SMS
1. hodina za Domem kultury: zdarma

Veselí nad Moravou
1. hodina: zdarma

Na těch stávajících, funkčních, navíc v centru Kyjovští o prázdninách rozšířili už zavedené formy úhrady za parkovné, tedy hotovost a SMS platby o mobilní aplikaci Park Simply. Díky ní mohou řidiči zaplatit prostřednictvím svých chytrých telefonů. „Ještě jsem to nevyzkoušel, jsem zvyklý na mince. Takto využít mobil je ale výhodou hlavně pro ty mladší,“ doplnil Bělohoubek.

Novinku přesto podle informací z radnice za srpen vyzkoušela v Kyjově téměř stovka lidí. Zhruba šest set platících za stejnou dobu uhradilo parkování přes SMS. Platby prostřednictvím aplikace Park Simply umožnily i v téměř stejně lidnatém Veselí nad Moravou už od května. „Počet plateb se výrazně zvyšuje. Můžu je doporučit, určitě jde o výrazné ulehčení a zjednodušení pro lidi, kteří mají chytré telefony a umějí s nimi operovat,“ řekl velitel veselských strážníků Rostislav Prax.

Vytrvalostní závod Babett a nejrůznějších dalších mopedů opět hostila motokárová dráha v Pánově u Hodonína.
Co vydrží babetta? Stroje neúnavně kroužily na dráze u Pánova, podívejte se

Jak přiblížil ředitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček, k inovacím u parkovacího systému chtěli přistoupit i tady. „Přibrzdilo nás tornádo. Budeme mít v telefonu aplikaci, která po načtení registrační značky zjistí zaplacení parkovného pro danou zónu,“ dodal Vašíček s tím, že řidiči by se pak mohli obejít bez parkovacích lístků.