„Nad diplomovou prací jsem strávila asi rok a půl. Zároveň jsem chtěla toto zajímavé, ale bohužel dnes už málo známé řemeslo přiblížit i lidem. Tak jsem začala pracovat na knížce Modré z kypy," uvedla k prvotní myšlence Binderová s tím, že kypou se označuje nádrž na barvicí roztok, ve které se látka barví.

„Přeneseně se tak říká přímo barvicímu roztoku, no a to, co z kypy vzejde, je právě modrotisk s charakteristickým odstínem modré. Proto název Modré z kypy," dodala studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Stejně jako na diplomové práci i na knize nakonec pracovala přibližně rok a půl. „Nejde přímo o literární dílo, ale spíš o populárně-naučnou publikaci. Důraz jsem kladla spíše na obsah než na umělecké vyjádření," upřesnila Binderová ke své velké prvotině.

Za sebou však má už práci pro Národní ústav lidové kultury ve Strážnici z roku 2010. Přiblížila v ní lidovou kulturu Strážnice i okolních regionů. „V této elektronické publikaci jsem se věnovala tradičním řemeslům ve Strážnici, Hrubé Vrbce a Kuželově. Letos v únoru mi pak ve sborníku strážnického muzejního spolku vyjde článek o kamenosochařské dílně Beckových," vyjmenovala publikační činnost Binderová.

Pro techniku modrotisku je podle ní příznačné ruční potiskování a barvení plátna z přírodních materiálů, charakterizované negativním tiskem a modrým indigovým barvivem. „Jochovi se výrobě této specifické textilie věnují již přes sto let. V knize jsem se čtenářům snažila přiblížit bohatství modrotisku, dané jeho neustálým vývojem, proměnou vzorů i způsobu použití," popsala obsah knihy Binderová s tím, že látky z dílny Jochových dříve oblékali nejen lidé ze Strážnice a okolí, ale i Horňácka a skalického Záhorí.

„Nyní je využívají folklorní soubory z Čech, Moravy i Slovenska. Využívá se také v dnešních interiérech a k šití moderních oděvů. Výrazný umělecký potenciál má i při tvorbě nových vzorů a návrhářské práci," myslí si autorka Modrého z kypy, které vloni vydalo boskovické nakladatelství Albert v nákladu šest set kusů.

Křest knihy se koná právě v pátek od pěti hodin odpoledne. „A kde jinde by to mělo být než v modrotiskové dílně rodiny Jochových, které jsem se v diplomové práci i knize věnovala," pozvala do Strážnice Binderová.

Zájemci, kteří si chtějí knihu koupit, mají možnost jak u Jochových, tak ve vybraných knihkupectvích, informačních centrech a také na jarmarcích a regionálních folklorních akcích.