Velkého překvapení se dočkala rybářka Bohdana Křepinská. Když si v sobotu přinesla domů svůj úlovek, který chytla na hodonínském Ropáku a nechala ho přes noc ve vaně. Ráno se nestačila divit. Vedle čtyřiceticentimetrového jelce tlouště se totiž „objevil“ i kus račího klepete. Podle odborníka jde o raka říčního.
„Že je jelec dravec, jsem věděla. Nenapadlo mě ale, že se živý i raky, které bych navíc v Moravě nečekala,“ zamyslela se Křepinská. Nejen rybářka si totiž myslela, že je Morava natolik znečištěna, že by v ní raci nepřežili. To ale vyvrátila Lenka Procházková z Povodí Moravy. „Moravu nelze považovat za extrémně špinavou řeku. Kvalita vody se v ní zlepšuje,“ řekla Procházková.
Další zasvěcené nález rybářky také nepřekvapuje. V roce 2005 například provedla Agentura pro ochranu přírody a krajiny České republiky monitoring raků. A ten mluví jasně. „Zmapovali jsme přítoky řeky Moravy a před třemi lety se nám potvrdil výskyt raka říčního v povodí Veličky i Radějovky a jejích přítocích,“ informovala za Agenturu pro ochranu přírody Monika Štambergová. Podle ní ale tehdy k monitoringu celé Moravy nedošlo. Výskyt těchto korýšů ve vyšších polohách Moravy potvrzuje i odborník na raky Miloš Holzer. „Rozhodně nejde o běžný nález. Rak bude splaven buď z některého z výše položených míst nebo může pocházet z nějakého přítoku,“ domnívá se odborník.
Variantu, že rak pochází z oblasti Moravy u Hodonína, naopak potvrzuje fakt, že jelec tloušť je teritoriální ryba, která se pohybuje ve vymezeném úseku řeky. Velikost tohoto je dvacet až třicet metrů. „Rak se určitě musel pohybovat v okruhu stanoviště, kde rybářka jelce chytila,“ vysvětlil odborník na ryby.
Raci jsou bráni jako indikátory čistých vod. V posledních letech se ale také přizpůsobili a najdeme je i ve vodách mírně znečištěných.
„Limitujícím faktorem pro jejich výskyt je však množství rozpuštěného kyslíku ve vodě,“ dodal Holzer. Podle Procházkové ovlivňují výskyt těchto korýšů ještě i jiné podmínky. „Záleží například na tom, jestli má úkryty. Kolem Rohatce a Hodonína jsou neregulované úseky a to je možná to, co jim vyhovuje,“ uvedla Procházková.
Návrat klepetáčů do okolí Moravy i přes zlepšující se čistotu může ale zastavit druhový bratr. V posledních letech k nám totiž z Ameriky přichází rak signální, který je pro domácí raky hrozbou.
„Tito raci jsou silnější a fyzicky vytlačují ty naše. Jsou žravější. Až třikrát ročně se rozmožují. A hlavně přenáší račí mor na naše raky aniž by se u nich nemoc projevila,“ uzavřel Holzer.
Nález klepeta raka říčního nepřekvapil některé rybáře. Odborníci však říkají, že nejde o běžný nález. Na otázky o výskytu raků v Moravě odpovídal odborník na raky Miloš Holzer.
Raci jsou indikátorem čisté vody. Znamená to, že je Morava dostatečně čistá, aby v ní mohli tito korýši žít?
Dříve byla Morava tak znečištěná, že se v ní nejen raci vyskytovat nemohli. Většina toků se v čistotě radikálně zlepšila. Uměle vysazuji raky do toků už od roku 1990, a to se muselo nějak projevit. Limitujícím faktorem pro jejich výskyt je však množství rozpuštěného kyslíku ve vodě. I ve více znečištěných vodách je můžeme nalézat v dobře prokysličené vodě pod jezy.
Je tedy těchto korýšů dostatek na to, aby se začali rozšiřovat pouze ze svých vlastních řad?
Návrat našich raků říčních vidím optimisticky, ale stále je však potřebné stavy posilovat z umělých odchovů.
Lze v Moravě najít i jiné druhy vzácných nebo chráněných korýšů?
V Moravě se vyskytuje celá řada korýšů mikroskopických rozměrů a nejsou vzácní. Vzácní korýši se mohou vyskytovat v tůních kolem toku, a to například žábronožky nebo lupenonozi.
Objevují se zprávy o tom, že se v Moravě vyskytují krabi a želvy?
Krabi se u nás nevyskytují. Teoreticky to může sladkovodní krab, který utekl z chovu v akváriích, vydržet přes léto. Zimu nepřežije. Podobně i želva, i když tu spíše najdeme ve stojaté vodě. V poslední době bývá častěji k zachycení želva nádherná, která se snad přizpůsobí i méně mrazivým zimám.
Jaké druhy raků u nás mohou lidé najít?
U nás je původní jen rak říční, i když byl kolem roku 1900 vyhuben račím morem. V Čechách žije ještě původní rak kamenáč, ale na Moravě nikdy nebyl. Po období zmiňovaného račího moru k nám byl přivezen rak bahenní. Ojediněle je k nalezení ve stojatých vodách. A potom jsou to dva druhy nepůvodních raků, kteří pochází ze Severní Ameriky – rak signální a rak pruhovaný.