Moravané se tak objevují v zastupitelstvu po více než dvanácti letech. Tehdy měla jeden mandát předchůdkyně tohoto uskupení Moravská demokratická strana. „V Hodoníně chci prosazovat místní referenda k zásadním otázkám. U příležitosti svátku moravských patronů budu usilovat o to, aby na radnici vlála moravská vlajka, při letošním pátém ročníku se jich připojilo 959. Budu se snažit prosadit, aby se ve školách zřizovaných městem při výuce dějepisu část věnovala historii Země moravské," nastínil programové body nový hodonínský zastupitel František Novotný.

Jeho cílem také je, aby se o Hodoníně mluvilo jako o moravském městě. „Nejenže leží na historickém území Moravy, ale podle sčítání lidu v 2011 se v jeho působnosti přihlásilo čtrnáct tisíc obyvatel k moravské národnosti," uvedl Novotný.

Do zastupitelského sboru se vrací po více než dvaceti letech, kdy byl členem Hnutí samosprávné demokracie Moravy a Slezska, tedy předchůdce současných Moravanů. „V této hektické době pro nás bylo všechno nové a nevšední. Zdaleka nebylo tolik intrik a zákulisních jednání jako v současnosti. Nebyl takový rozdíl mezi opozicí a koalicí a většina z nás po zastupitelstvu zasedla společně na pivko, kde se ještě věci probíraly," zavzpomínal Novotný.

Hnutí mělo v prvním funkčním období po svobodných volbách devět z jednatřiceti zastupitelů, dva ze sedmi radních, tajemníka i starostu. Tím byl František Karkoška. Jenže ještě před volbami 1994 se začalo hnutí štěpit a nástupci tj. Českomoravské straně středu, zůstali jen dva zastupitelé.

Víc si přečtěte v týdeníku Slovácko