„Rok od roku se zvyšuje jejich počet. Letos na ně máme trochu jiné skleničky, na nichž jsme náš znak doplnili o zadní stranu, která se bude s každým koštem měnit. Nyní tam máme list s hroznem," představil za organizátory novinku Lubomír Dubský.

Z nových pohárků mohli návštěvníci ochutnat kromě tradičních odrůd i několik méně známých, jako jsou Othelo, Malverina, Sevar, Regent či Serason.

I šampionem koštu se stala nedominantní odrůda na slováckých vinicích – Hibernal. Ten připravil pro návštěvníky výstavy Jiří Hanusa z Čejkovic. „Je to panenské víno, které jsme sbírali tři roky poté, co jsme podsazovali starší vinohrad. Byla celkem solidní úroda s dvaceti třemi stupni cukernatosti. Vítězství mě překvapilo, protože dělám sušší vína po staru, klasickou metodou. Hibernal pěstuji už osmnáct let a pili jsme jej i v loďce, když jsme sjížděli Vltavu," svěřil se Hanusa, jehož víno se v Moravanech stalo šampionem po šesti letech.

A návštěvnost? „Ta letošní je jedna z těch lepších, sál je pěkně zaplněný. Kromě návštěvníků z okolí k nám jezdí i hosté z Olomouce nebo Vysokého Mýta," dodal Dubský, který získal za Modrý Portugal ocenění starosty za nejlepší rose z Moravan.