Radnice se proto rozhodla varovat všechny, kteří území založené kvůli ochraně a zachování ohrožených druhů živočichů jízdou na motorkách či v autech narušují a poškozují. „Někdo to tam zdevastoval, také stromky byly vytrhané. Místní nás informovali, že tam jezdí malé motorky. Pro tuto výzvu jsme se rozhodli pro to, že chceme zachovat klidový řád," informovala vacenovická starostka Jana Bačíková.

Mokřad se Vacenovickým podařilo zřídit na začátku roku 2013. Nachází se na jižních obecních pozemcích za hasičským areálem v místě hranice lesa a místního potoku. Je útočištěm řady chráněných živočichů. „Z obojživelníků jsou to například blatnice skvrnitá, rosnička zelená, skokani štíhlý a ostronosý či ropucha zelená," přiblížila Marcela Tomašovičová, která má na radnici na starosti stavební agendu.

Také se v lokalitě mohou objevit plazi, jako jsou užovky obojkové, ještěrky či slepýši křehcí. Ptáky tam reprezentuje slípka zelenohá. „Motorky slyším i v okolí mokřadu často, dělají tam strašný hluk. Někteří na nich dokonce nejezdí jen po cestách, ale, co je nejhorší, i mimo ně, přímo v lese. Na to doplácí zvěř, zvláště srnčí, která pak bývá uštvaná a je vytlačovaná ze svého prostředí," popsala situaci předsedkyně vacenovického Mysliveckého sdružení Irena Setínská.

Podle ní mládeži i dospělým na motorkách i čtyřkolkách chybí základní úcta k životu v lese. Přitom právě za jízdu s motorem v lesním porostu jim hrozí až pětitisícová pokuta. „Zákon ve svých ustanoveních zakazuje jezdit a stát s motorovými vozidly v lesích. Výjimku může udělit pouze jeho vlastník," uvedla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Bez této písemné výjimky se v případě porušení zákazu vjezdu do lesa vystavujete riziku postihu ze strany pracovníků lesní správy či státní policie. „Kdo poruší zákaz vjezdu do lesa a nemá výjimku nebo povolení, může na místě dostat blokovou pokutu do dvou tisíc korun," upozornil už dříve hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Na založení mokřadu obec získala půlmilionovou dotaci z operačního programu ministerstva životního prostředí. „Podpora byla stoprocentní, takže se část obce spravila více méně zdarma," připomněla starostka.