Jiří Mráka přivedl ČSSD k vítězství v Hodoníně, jak se domnívá, po jednadevadesáti letech. Možná i díky změnám ve straně.

ČSSD vyhrála volby poprvé v porevoluční historii. Jste překvapený?
Mám dojem, že vyhrála poprvé od roku 1919. Moc překvapený ani nejsem, jsem spíš šťastný. My jsme udělali personální změnu. Myslím, že ta cesta byla správná. Nakonec se ukázalo, že to Hodoňáci pochopili. Bereme to i jako satisfakci za předvolební kampaň. A jestli to lidé pochopili, tak uděláme všechno pro to, abychom se dostali do vedení a vrátili to těm, co nás volili.

Díky čemu jste vyhráli volby?
Tak lidé asi uvěřili naší kandidátce, za druhé asi uvěřili, což je nejdůležitější, našemu programu. No, a možná uvěřili i tomu, že jsme udělali jakousi tu revoluční změnu, protože někteří lidé už byli ve straně skutečně moc dlouho.

S kým chcete vytvořit koalici?
S těmi, kteří s námi budou chtít jít do koalice a kteří budou nejblíže našemu volebnímu programu. Toho se budeme striktně držet. Spolupracovat můžeme jen s těmi, kteří mají stejný program. Nemůžeme dopustit a jít do koalice s těmi, aspoň se domnívám já, kteří mají ve svém programu privatizace a podobné věci.

Mluvíte o ODS? S ní byste do koalice nešel?
To neříkám, budeme se bavit se všemi, ale musí se trošinku blížit našemu programovému prohlášení. Jinak by to byla zrada našich voličů, a to my rozhodně nedopustíme.

Velkým překvapením letošních voleb jsou Nezávislí.
Já jim úspěch přeji. Nezávislí odkryli spoustu nepravostí v Hodoníně. Byli v opozici, která sice nebyla vždycky jen konstruktivní, ale důležité je, že upozornili na spoustu věcí.

Mohli by být koaličním partnerem?
Mohli, nemají v programu žádnou privatizaci. Mohli, jako každý jiný.

Domesová: Dalo se to čekat

ROZHOVOR
– Zklamání z voleb? „Nejsem zklamaná, spíš smutná,“ říká lídryně SNK Zuzana Domesová Sdružení nestraníků vedené Zuzanou Domesovou nebude mít své lidi v zastupitelstvu. Domesová, původně členka ČSSD, po letech odchází z radnice.

ČSSD poprvé vyhrála volby v Hodoníně. Jste překvapená?

Ani ne, dalo se to vzhledem k celostátní politice čekat.

Nevadí vám, že vyhrála bez vás?

S těmi lidmi v ČSSD mě to opravdu nemrzí. Myšlením a cítěním zůstávám sociální demokratkou. A to, že jsem ze strany odešla, s tím nemá nic společného. Do senátek jsme svého kandidáta neměli a také jsem volila ČSSD.

Proč myslíte, že jste neuspěli?

Lidé jsou pořád ještě rasisti. Kandidovali za nás čtyři Romové. Jejich hlasy by chtěl každý, ale dát si je na kandidátku už nemají odvahu.

Lídr ČSSD říká, že vděčí za výsledek personálním změnám ve straně…

Nic jiného bych nečekala, žádnou jinou odpověď od pana Mráky, než že je to jeho zásluhou.

Jak vnímáte, že po dvanácti letech v komunální politice nebudete na radnici, ale ani v zastupitelstvu?

Kladně, protože stále říkám, že nebýt toho, k čemu došlo v ČSSD, tak bych ze strany neodešla. Kdyby odstranili jen mě, tak nebudu dělat žádnou kandidátku. Ale že odstranili i mé přátele, kteří mě poprosili, abych s nimi sestavila jinou kandidátku, tak jsem to udělala. Avizovala jsem přitom, že už na radnici být nechci a že, pokud bychom uspěli, uvolním místo.

Doplatili ti lidé na loajálnost k vám?

Určitě. Na to, že řekli, že se jim nelíbí ty podrazy v ČSSD.

Je dobře, že se obmění vedení města?

Ano, proto jsem už také nechtěla být na radnici. Za těch dvanáct let už člověk sklouzne do stereotypu, je ohleděný, to uznávám. Proto pořád nechápu, proč se sociální demokracie a lidé, které jsem podporovala, zachovali tak sprostě.

Jaké máte nyní plány?

Chci si hlavně odpočinout.