„Zřejmě nebude z čeho pálit,“ nadnesl předseda hodonínské Agrární komory Petr Chaloupka.

Podle něj mrazíky postihly především meruňky a jabloně. „Meruňky to odnesly. Bude jich málo. U jablek je to podle odrůd. U těch, které byly ve fázi květu, to postihlo od pěti do sta procent. Některé tak zmrzly úplně,“ upozornil Chaloupka.

To potvrdila i agronomka mikulčického Zemědělského družstva Zdena Pindová. „Letošní rok byl nepříznivý pro vývoj jabloní. Po mírné zimě rychle nastoupila vegetace a začaly asi o dva týdny dříve kvést. Na začátku května se začaly tvořit plůdky. Pak přišly tři kritické dny, kdy jsme naměřili více než dva stupně pod nulou,“ upozornila Pindová s tím, že mráz zasáhl jabloně na ploše necelých padesáti hektarů a poškodil je z osmdesáti až devadesáti procent.

Broskvoně většinou mrazům odolaly. „I tam, kde vinohrad vymrzl na tabák, tak broskvoně mají plnou úrodu a budou se muset silně protrhat. Částečně poškozené jsou ořešáky,“ přiblížil situaci v Kyjově Blažej Zajíc z Českého svazu zahrádkářů.

U některých švestek zase úřadovali škůdci v květu. Kdo nepostříkal, může litovat.

Višně studené počasí prověřilo, a ty odolaly, avšak ne všude. „Višně, které máme v Šardicích, byly už odkvetlé, takže jsou v pohodě,“ řekl vinohradník a sadař Marek Miklík ze šardického Neoklasu. V Mikulčicích je to o něco horší. „U nás mráz poškodil višně asi na šesti hektarech ze sedmdesáti procent. Ale zbylé dva sady nám dají pěknou úrodu,“ oddechla si mikulčická agronomka Pindová.

Mráz poškodil i kukuřici. Podle šéfa okresní Agrární komory jde ale v této fázi spíše o kosmetickou vadu. Za předpokladu dobrého průběhu počasí by to podle něj na výnos nemělo mít vliv. Proto nebylo třeba provádět zaorávky a náhradní osení.

Podle předsedy komory pro obiloviny platí pořekadlo o chladném máji a ve stodole ráji. „Takže chladná rána obilovinám spíš vyhovovala. Řepka je taky vůči mrazům odolná. Zatím je předpoklad průměrného výnosu,“ míní Chaloupka.

Nejen zahrádkáři měli z mrazíků rozporuplné pocity. „Mráz byl nevyzpytatelný. U mne na březích Kyjovky nezmrzlo vůbec nic, ale v Nerudovce zmrzly i květiny ve třetím patře,“ poukázal na velké místní rozdíly kyjovský zahrádkář Zajíc. Jeho zelenina mrazům odolala. Ví ale o lidech, kterým například pomrzla rajčata.

K tomu došlo i v Mikulčicích. „Část rajčat je chycená. Bylo chladnější počasí, takže se ani moc nevyvíjela a na to přišly mrazy s minus dvěma stupni,“ dodala mikulčická agronomka Markéta Mančíková.Slovácko – Stejně jako vinohradníky postihly květnové mrazíky v okrese Hodonín také sadaře a ty, kdo si pospíšili se sadbou rajčat. Obiloviny mrazu odolaly.