Na případ možného týrání brazilské fily upozornil Hodonínský deník Rovnost dopis, jehož autoři vystupují jako „lidi, co bojují za spravedlnost". Podle nich ještě na začátku února měli psa zachraňovat v hodonínském útulku. „Když jej k nám pán přivezl, bylo zvíře velice vyhublé, až na kost. Navíc bylo velmi agresivní. Naši chovatelé se psa báli, majitel nebyl schopný dodat očkovací průkaz," informovala mluvčí hodonínské zoologické zahrady, která místní psí útulek provozuje, Bohuna Mikulicová.

Přesto se Sany, jak se pes jmenoval, díky péči chovatelek postupně dostával do dobré formy. Zvykl si na ně. „Když třiadvacátého března odcházel, byl ve vynikající kondici. Velice agresivní byl ale na svého pána, který si pro něj přišel. Ten nám navíc dodnes dluží nemalou částku za ubytování zvířete," doplnila mluvčí zoo.

Jenže pak zřejmě Sanymu nastaly poslední chvíle jeho života. „Nevíme, jakým způsobem byl pes týraný, ale už třiadvacátého jej měl majitel nechat uspat," prozradila Eva Rozsypálková, která je spoluautorkou dopisu.

Ten mimo jiné přibližuje scénář následujících dní. „Majitel psa po usmrcení zanechal na sídlišti v autě na zadním sedadle přikrytého ručníkem. Byl tam celý měsíc," uvádí autoři v listu s tím, že si pak na zápach začali stěžovat lidé. Vůz se má stále nacházet na sídlišti Jihovýchod.

Pes měl ale toto úterý nad ránem z auta zmizet. Jeho mrtvola se následně objevila pod hodonínským jezem. „Dostali jsme dnes zprávu o tom, že u Moravy lidé našli ležet psa," potvrdil ve čtvrtek ředitel krajské Státní veterinární správy Jaroslav Salava.

Odklidit zapáchající tělo vyrazili ke splavu hasiči.

VÍCE SI PŘEČTETE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ HODONÍNSKÉHO DENÍKU ROVNOST.