„Ještě v sobotu se budou teploty na Hodonínsku pohybovat okolo mínus osmi stupňů. Konec týdne už by měl být ale teplejší. Počítáme s teplotami mínus dva až šest stupňů. Očekáváme ale zároveň zvýšenou oblačnost,“ informoval Tomáš Balcar z Meteopressu.

Jak dodal, v průběhu února a března by se mohl mráz ještě vrátit. „V příštím týdnu se budou noční teploty pohybovat mírně pod hranicí bodu mrazu. Pokud se ale vyjasní, nevylučují, že se znovu prudce ochladí,“ nastínil předpověď počasí Balcar.

Chladné počasí sebou přineslo i optimistickou zprávu. Podle vyjádření hodonínského epidemiologa Libora Šmída se totiž snížil počet případů onemocnění chřipkou. „Přesná čísla budeme znát až koncem týdne. Díky nízkým teplotám i průběhu epidemie ale mohu říci, že nemocnost se snížila,“ sdělil Šmíd. Nádale však kvůli chřipkové epidemii zůstává zákaz návštěv v hodonínské i kyjovské nemocnici, a také v S – centru v Hodoníně.

Nevlídné mrazivé počasí má podle ředitelky hodonínské pedagogicko – psychologické poradny Zdeny Bimkové vliv i na biorytmus člověka. „Organismus je nějak nastavený a každý výkyv jej může narušit. Lidé tak mohou mít depresivní náladu,“ vysvětlila Bimková.

Lék? Nákupy

Ta radí všem lidem s pochmurnou náladou, aby šli do společnosti. „Důležité je nezůstávat sám. Ženy mohou klidně vyrazit třeba na nákupy,“ vzkázala Bimková.

V ledovou plochu se díky nízkým teplotám proměnila hladina Baťova kanálu. Podle Vojtěch Bártka, ředitele společnosti pro rozvoj Baťova kanálu, je to dobrá příležitost k ořezu a celkové údržbě dřevin. „Mnohem horší by pro nás bylo, kdyby mrazy udeřily v květnu, kdy začíná plavební sezona. Nemohli bychom tak otevřít plavební komory,“ poznamenal Bártek. Jak doplnil, Baťův kanál zamrzá později než stojatá voda kvůli mírnému proudění.

Bezproblémovou zimu hlásí na Hodonínsku myslivci. „Mrazivé počasí posledních dnů nemá na zvěř vliv. Letos je to absolutně v pohodě,“ zhodnotil předseda okresního mysliveckého spolku Radovan Mančík. To, že zvěř okusuje v tomto období stromky, je podle něj normální jev. „Porosty jsme předem zabezpečili. Okusování stromků zvěří totiž sledujeme každý rok koncem února. Není to ale tím, že by nám po lese běhala hladová zvířata,“ řekl.

Podle vedoucího hodonínské dopravního inspektorátu Lubomíra Fridrich má mráz velmi příznivý vliv na dopravu. „Hodně lidí má špatnou baterku, takže nenastartuje auto. Potom musí cestovat autobusem,“ zasmál se Fridrich. Jak podotkl, mrazy jinak nedělají žádný problém. „Muselo by napadnou tak pět centimetrů sněhu,“ uzavřel.