Také letos začínají zvesela, při vzpomínkách na páteční večer, kdy starosta pořádajících hasičů slavil narozeniny. Postupně a přitom rychle se dostávají do kostýmů. Před samotným zahájením obchůzky ještě přichází pirát s kravičkou, kteří přinášejí nepostradatelnou basu desítek piv. Ty jen zasyčí.

Kravičky, Mexičanky, sparťan v zeleném vodnickém dresu, batman, kouzelník, velký žabák, slepice a řada dalších mohou vyrazit. A to spolu se psem Arturem, který ještě stihl prohnat kočku. Na cestu se vydává i nejmladší účastník průvodu, pětiletý Martínek. „Kolem deváté ráno vyrážíme. Obejdeme celou dědinu a pak večer, každý druhý či třetí rok máme zábavu. Tentokrát ale končíme u kamaráda ve sklepě, podle toho máme také naplánovanou trasu, zhruba do páté hodiny,“ přibližuje směr letošní obchůzky starosta dambořického sboru dobrovolných hasičů Petr Hanák, pod jehož vikingskou přilbou dnes září ostře červené copy.

Masopust průvod v brněnské Líšni se konal v sobotu 18. února.
VIDEO: Líšeňský masopust? Medvěd, drak i mimozemšťan roztančili brněnské ulice

Někteří z kolegů vycházejí v kostýmech přímo z domu, ale většina se obléká do převleku až ve zbrojnici. „Jeden náš zasloužilý hasič měl známosti v divadle v Brně, takže vyřazené kostýmy pak končily u nás. Některé masky byly ale až nesmyslné, například šípkový keř. I v tom se ale chodilo. Další kostýmy jsme si pak nechali ušít,“ připomíná velitel místní hasičské zásahové jednotky Viktor Kratochvíl, který se právě mění v batmana.

To už ale začíná před zbrojnicí vyhrávat kapela. Poprvé se dambořickými ulicemi procházejí muzikanti dechové hudby Palavanka. „Budeme chodit po dědině, vyhrávat, bavit lidi a popíjet. Doufám, že i jíst,“ usmívá se Hynek Novotný, kapelník muziky ze Staroviček, kde ale masopustní obchůzka není. „Přesto v průvodech chodíme, ale většinou kolem Brna. Tady na kyjovské straně jsme poprvé,“ podotýká kapelník.

Fašankové masky prošly Kamennou kolonií v Brně. Veselily se za zvuků kapely
Fašankové masky prošly Kamennou kolonií v Brně. Veselily se za zvuků kapely

A místní samozřejmě pro muzikanty i masky mají připravené něco dobrého. Mohou tak ochutnat zdejší pálenku, víno, chlebíčky, milosti nebo také svařené víno, které jim nachystala zdejší zdravotní sestra. Ta si potom v doprovodu Palavanky ráda zatančí s velitelem hasičů.

To na druhé straně obce se do masopustu zapojují svou spolkovou akcí členové mysliveckého sdružení Podlesí Dambořice. Myslivna a její okolí tak patří ostatkovému posezení u harmoniky s vepřovými hody. K ochutnání je tady právě z kotle vytažený ovar, jelítka, tlačenka, jitrničky a další zabijačkové speciality. „Chtěli jsem naší spolkovou akcí s poctivou zabijačkou vyplnit mezeru, která tady vznikla kvůli tomu, že tady nemáme ostatkovou zábavu. Pořádáme i další akce, jako jsou zvěřinové hody či myslivecký ples. Snažíme se tak pro obci něco dělat nejen kulturně, ale i materiálně,“ říká za myslivecké sdružení předseda Petr Šaněk.