Tam, kde kdysi stávali vojáci na stráži, se dnes tyčí dvoumetrové divizny. Majitel pozemku odklidil suť i odpadky a bývalý muniční sklad postupně ustupuje lesu.

„Pozemek čistím svépomocí od ruin a odpadků. Tam, kde byl dřív muničák, je dneska les,“ řekl majitel pozemku Pavel Marada.
Muniční sklad za Svatobořicemi – Mistřínem postavila armáda v padesátých letech minulého století. Do stráže sem chodili zprvu vojáci přímo ze základny, která vyrostla na půdě bývalého internačního tábora. Po jejím zrušení sem jezdili vojáci z hodonínských kasáren.
„Když jsem byl na vojně, chodil jsem do muničáku do stráže,“ vzpomíná Jiří Valkovič z Mistřína. V areálu se uchovávala munice pro hodonínský tankový prapor. Odtud se odvážela na ostré střelby.

Když patřil areál armádě, nikdo se nesměl ani přiblížit. Situace se změnila potom, co se ho vojáci snažili zbavit. Než našel areál nového majitele vzali ho útokem lidé, kteří si odvezli, co se jim hodilo, a náhradou přivezli odpad.

„V areálu se scházely různé živly. Co se dalo zničit, rozbily, spoustu věcí ukradly, vyráběly se tu i drogy,“ sdělil místostarosta Svatobořic – Mistřína František Měchura.

Původní cena, kterou armáda požadovala přesahovala osm milionů. O objekt neměl nikdo zájem, a proto cena klesala a areál dál chátral. Nakonec ho odkoupil Pavel Marada. Nový majitel zužitkoval stavební materiál, který zachránil, odvezl suť a musel si poradit i s černými skládkami, které tu mezitím vznikly. V objektu muničního skladu chce zachovat les, který tu roste. Ten chce v budoucnu využívat k získávání palivového dřeva.

Skladba rostlin v areálu vyhovuje také včelařům. Přesunuli sem proto svoje úly. „Domluvili jsme se s panem Maradou, že umístíme na jeho pozemku naše úly,“ vysvětlil místostarosta, který včelaře zároveň vede. Podle něj je zdejší akátový lesík pro včely ideální.

Oblast, kterou kdysi vojáci zastavěli, se tak pozvolna vrací znovu přírodě. Místo budov tu stojí akáty a strážní budku vystřídaly včelí úly.