Kandidáti si myslí, že členstvím v radě mohou pomoci svým okresům nebo městům. „Když se pohybujete v komunální politice a zároveň jste třeba i krajský zastupitel, máte určitě víc možností, jak pomoci tomu městu nebo i regionu, ať už finančně, nebo i jinak, protože se na vás lidé obracejí. Třeba starostové potřebují nějaké informace nebo s něčím pomoci na krajském úřadě nebo s dotacemi,“ míní stávající krajský zastupitel Martin Bedrava.
Místostarostka Hodonína Zuzana Domesová k tomu doplňuje příklad ze své osobní zkušenosti.

„Já bych konkrétně uvedla Baťův kanál. Aby Baťův kanál vešel do povědomí krajských zastupitelů, aby ho začali brát vážně jako potenciál rozvoje cestovního ruchu,“ uvedla. Svou osobní angažovaností údajně přesvědčila hejtmana, aby z krajského rozpočtu bylo vyčleněno deset milionů ročně na rozvoj Baťova kanálu.

Domesová strávila v krajském zastupitelstvu osm let. V posledních volbách dokonce vedla celokrajskou kandidátku. Nyní už se ale kandidovat nechystá.
„Chtěla bych se teď intenzivněji věnovat Hodonínu do konce volebního období. Člověk už je taky trošku opotřebovaný,“ zdůvodnila. Dostat se znovu na krajskou úroveň se nepokusí ani starosta Hodonína Lubor Šimeček, protože dle informací z ODS byl v stranických volbách poražen jiným kandidátem, shodou okolností taky Šimečkem, ale s křestním jménem Jiří.

Úspěšně by je mohl nahradit bývalý hodonínský zastupitel Jiří Kubrický, který za Stranu zelených kandiduje na druhé pozici. Má tak z okresních politiků nejlepší pozici na kandidátkách všech současných parlamentních stran.

„Myslím si, že je to ocenění mého dlouholetého působení v komunální politice,“ řekl Kubrický. Situaci měl ale usnadněnou tím, že Strana zelených nominovala jen třináct kandidátů, zatímco všechny ostatní parlamentní strany sedmdesát, což je maximální možný počet povolený zákonem.
V současné době hájí zájmy Hodonínska deset zastupitelů.

PAVEL ŠÍMA