V rámci té by chtěli pořadatelé ukázat ve fotografiích stavební vývoj a proměny Strážnice během 20. století. Přestože má muzeum rozsáhlou fotografickou sbírku, jeho vedoucí Ivo Vratislavský se rozhodl, že zkusí do ojedinělé výstavy zapojit i Strážničany.

„V muzejním fondu máme až tisíc fotek, takže je určitě z čeho vybírat. Řekl jsem si ale, že bychom výstavu využili k tomu, aby mohli lidé přinést fotografie, které nejsou známé, které jsme tu ještě neměli,“ řekl vedoucí strážnického muzea.

Pokud by při výstavě nebylo dost místa, nově získané snímky by se mohly prezentovat aspoň pomocí projekce na počítači nebo dvd. Jedním ze záměrů je také zjistit, jestli ještě existují další snímky Strážnice, které by mohly sbírku doplnit.

„Za dobu, co v muzeu pracuji, mi už lidé nějaké fotografie přinesli. Jsou to snímky ze starých kronik nebo snímky, které se našly například při vyklízení půdy a podobně. Tyto fotky se po zaevidování stávají součástí muzejní sbírky,“ uvedl Vratislavský.

Ten předpokládá, že pokud se ještě další fotografie objeví, budou pocházet z přelomu 19. a 20. století. Do výstavy by poté rád zahrnul především celé dvacáté století.

Oživením celé akce by se mělo stát jakési časové srovnání. V muzeu se totiž rozhodli, že vedle některých snímků budou fotografie ze současnosti. „Jsou to snímky z letošního léta, které nám na požádání dělali žáci Základní školy Marie Kudeříkové. Vedle sebe tak bude například budova vyfocená v roce 1900 a ze stejného místa pak v roce 2009,“ popsal vedoucí muzea.

Kvůli náročnosti přípravy celé výstavy se také změnila délka jejího trvání. Z původního začátku ledna se přesunula do poloviny února příštího roku. „Myslím, že to bude zajímavá výstava. Především pro Strážničany,“ doplnil Vratislavský.

Majitelé dobových fotografií, kteří by se chtěli o svůj kousek podělit i s okolím, mohou fotografie přinést do patnáctého října do Městského muzea ve Strážnici.