„Pokud vím, tak se o něco podobného pokusili jenom Maďaři, a těch bylo pětašedesát, takže jsme vytvořili nejen český, ale patrně i světový rekord,“ řekl pořadatel akce Zdeněk Kaňa. Potvrdil to také zástupce Agentury Dobrý den z Pelhřimova Marek Kubeš. „Muzikanti nehráli o sto šest, ale o sto sedm,“ upřesnil počet hudebníků.

Cimbálová muzika složená hlavně z muzikantů z Kyjovska a Podluží tak bude zapsána do České knihy rekordů a patří také ke kandidátům na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Radost z toho měl zpěvák Jožka Černý, kterého tento soubor doprovázel.

„Nejpočetnější kapela, se kterou jsem zatím hrál, byl Orchestr Václava Hybše. Má dvaaosmdesát členů, takže dnes jsem to překonali,“ řekl Jožka Černý. „Říká se, že folklor umírá a já bych chtěl i s pomocí této akce ukázat, že na Slovácku je obrovské folklorní zázemí a že tato hudba patří k pokladům našeho národa,“ dodal známý zpěvák lidových písní.

Složení rekordní cimbálky bylo jednou z mnoha atrakcí připravených pro návštěvníky výstavy Dřevo v životě člověka, která se v dubňanské hale Želva konala od čtvrtku až do neděle. Její součástí bylo nejen představení asi pětadvaceti firem, které se zabývají dřevostavbami a ekologickým bydlením, ale také další aktivity spojené se dřevem. „Filosofií celé akce je právě ekologie. Nejen v materiálu, tedy ve dřevě, ale i ekologie v myšlení. To jsou právě ty lidové písničky, protože v nich jsou naše kořeny, ale také víno, které většinou vzniká jako bioprodukt,“ vysvětlil spojení tolika nejrůznějších aktivit organizátor výstavy Zdeněk Kaňa.

Už ve čtvrtek byla v základní škole v Dubňanech otevřena výstava Dřevo v životě člověka, kterou připravili Václav a Anděla Ilčíkovi z Dubňan. V pátek večer se pak v přírodním areálu konal koncert rockových kapel. V sobotu se kromě samotné výstavy a vystoupení Cimbálové muziky Gracia s Jožkou Černým uskutečnila řad a odborných seminářů na téma ekologického bydlení nebo pasivních domů. Konala se přehlídka dětských cimbálových muzik, místní národopisný soubor Dúbrava předvedl své pásmo Od kolébky po rakev a zahrála skupina Dick O' Brass, která se zabývá irskou hudbou. Lidé mohli ochutnat také moravská vína a nechyběl jarmark lidových výrobků.

Neděle pak byla určena převážně dětem, které se v den svého svátku mohli absolvovat řadu her nebo prohlédnout si ukázku hasičské techniky. „Děti ze základních škol se zúčastnili soutěže Dřevo pohledem dětí a v neděli jsem vyhlásii její výsledky,“ doplnil informaci o programu Zdeněk Kaňa. Závěr celé akce pak patřil lidové hudbě v podání sourozenců Ulrychových a jejich kapely Javory.